2L HOLDING A/S
Årets resultat 2026
39.695.000
39,7 mio
DKK
Vil du bekræfte ejerskab og styre, hvad siden viser?
stamdata
| CVR-nummer | 21048542 |
| status | Aktiv |
| virksomhedsform | Aktieselskab |
| stiftet | 1997-12-12 |
| kapital | DKK 1.000.000 |
| telefon | 70200235 |
| sidst opdateret | 2026-06-03 |
Beliggenhed
| adresse | Store Regnegade 17, 1110 København K |
| by | 1110 København K |
| kommune | København Kommune |
Branche
| hovedbranche | Ikke-finansielle holdingselskaber (642120) |
Revisor
| revisor | PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB |
Ansatte (CVR)
2026-07
7 ansatte
·
5 årsværk
Uændret siden juli 2025
| måned | ansatte | årsværk |
|---|---|---|
| 2026-07 | 7 | 5 |
| 2026-06 | 8 | 6 |
| 2026-05 | 7 | 6 |
| 2026-04 | 7 | 6 |
| 2026-03 | 7 | 6 |
| 2026-02 | 7 | 5 |
| 2026-01 | 7 | 5 |
| 2025-12 | 7 | 5 |
| 2025-11 | 7 | 5 |
| 2025-10 | 7 | 5 |
| 2025-09 | 7 | 6 |
| 2025-08 | 6 | 5 |
| 2025-07 | 7 | 5 |
| 2025-06 | 8 | 6 |
| 2025-05 | 6 | 5 |
| 2025-04 | 7 | 6 |
| 2025-03 | 7 | 6 |
| 2025-02 | 7 | 6 |
| 2025-01 | 7 | 6 |
| 2024-12 | 7 | 7 |
| 2024-11 | 7 | 6 |
| 2024-10 | 7 | 6 |
| 2024-09 | 6 | 6 |
| 2024-08 | 5 | 5 |
aktører og ejere
Ejere
| Lars-Erik Houmann Christensen A/S · CVR 12078773 | Legal ejer | 50–66,66 % | Fra: 15.12.1997 |
| LAU KRISTENSEN A/S · CVR 12732449 | Legal ejer | 50–66,66 % | Fra: 15.12.1997 |
Direktion
| Mads Møller | Direktør | Fra: 14.03.2023 |
Bestyrelse
| Philip Søren Thorsen | Formand | Fra: 14.03.2023 | |
| Jacob Simonsen | Bestyrelsesmedlem | Fra: 26.06.2020 | |
| Lars Hammer Wentoft | Bestyrelsesmedlem | Fra: 20.08.2026 |
Stiftere
| Lars-Erik Houmann Christensen | Stifter | Fra: 12.12.1997 |
ejerskaber
Ejer af
| virksomhed | ejerandel | fra | resultat | egenkapital |
|---|---|---|---|---|
|
2L EJENDOMME A/S
CVR 25556925
|
100 % | 01.05.2000 | — | — |
|
2L Kapital A/S
CVR 43780662
|
66,67–89,99 % | 16.01.2023 | — | — |
|
2L MANAGEMENT HOLDING A/S
CVR 25097203
|
66,67–89,99 % | 05.06.2007 | — | — |
|
2L Projektudvikling A/S
CVR 40850597
|
66,67–89,99 % *
Ejerudvikling
66,67–89,99 %: fra 06.03.2026 50–66,66 %: 22.08.2025 – 05.03.2026 66,67–89,99 %: 01.10.2019 – 21.08.2025 |
06.03.2026 | — | — |
|
BERGSØESVEJ 17 A/S
CVR 26761786
|
100 % *
Ejerudvikling
100 %: fra 30.04.2017 66,67–89,99 %: 16.09.2009 – 29.04.2017 |
30.04.2017 | — | — |
|
BHG42 A/S
CVR 46443764
|
66,67–89,99 % | 22.04.2026 | — | — |
|
DBPT Fond K/S
CVR 44039362
|
5–9,99 % | 19.01.2024 | — | — |
|
Ejendomsselskabet Hellebro A/S
CVR 39357976
|
5–9,99 % | 27.03.2018 | — | — |
|
KEDELSMEDIEN A/S
CVR 27151612
|
100 % | 01.05.2007 | — | — |
|
Komplementarselskabet Rigensgade Kaserne ApS
CVR 37950122
|
25–33,32 % | 12.10.2016 | — | — |
|
Laurentsvej A/S
CVR 46539621
|
100 % | 04.06.2026 | — | — |
|
Nuuks Plads A/S
CVR 40794255
|
50–66,66 % *
Ejerudvikling
50–66,66 %: fra 05.11.2019 100 %: 18.09.2019 – 04.11.2019 |
05.11.2019 | — | — |
|
RUNGSTED SUNDPARK A/S
CVR 16267449
|
100 % | 01.02.2023 | — | — |
|
SAUGVÆRKET A/S
CVR 27151647
|
100 % | 20.07.2004 | — | — |
Ejer af
| virksomhed | ejerandel | periode |
|---|---|---|
|
2L INVEST A/S
CVR 12759843
|
100 % | 01.11.2004 – 23.09.2016 |
|
2L SILOEN ApS
CVR 35641262
|
100 % | 16.01.2014 – 12.09.2023 |
|
2MH ApS
CVR 36532572
|
15–19,99 % | 04.02.2015 – 15.09.2017 |
|
EJENDOMSANPARTSSELSKABET Q 1
CVR 20444916
|
33,33–49,99 % | 22.03.2021 – 23.09.2021 |
|
GetWhy A/S
CVR 33510608
|
5–9,99 % | 06.11.2019 – 08.02.2023 |
|
INFARE SOLUTIONS A/S
CVR 25525639
|
20–24,99 % | 31.12.2010 – 09.11.2015 |
|
INFARE SOLUTIONS A/S
CVR 25525639
|
20–24,99 % | 10.11.2015 – 10.11.2015 |
|
INFARE SOLUTIONS A/S
CVR 25525639
|
20–24,99 % | 08.05.2017 – 08.05.2017 |
|
KDK 1 ApS
CVR 38633821
|
25–33,32 % | 21.08.2018 – 31.12.2020 |
|
KDK II ApS
CVR 39227169
|
25–33,32 % | 21.12.2017 – 14.10.2020 |
|
KISS Real Estate IV ApS
CVR 36939591
|
50–66,66 % | 06.11.2019 – 01.02.2021 |
|
Legacy App ApS
CVR 41673370
|
5–9,99 % | 27.01.2023 – 08.02.2023 |
|
MASTESKURENE A/S
CVR 27151639
|
100 % | 01.05.2007 – 22.05.2017 |
|
Ny Østergade 30 Holding ApS
CVR 39669196
|
100 % | 21.06.2018 – 13.09.2019 |
|
OBLIGATIONSINVEST AF 8. JUNI 2009 ApS
CVR 25056256
|
100 % | 04.10.2006 – 26.06.2020 |
|
Orion II ApS
CVR 25559053
|
20–24,99 % | 11.11.2015 – 08.05.2017 |
|
Orion III Komplementar ApS
CVR 38621920
|
100 % | 06.05.2017 – 02.02.2024 |
|
Orion III P/S
CVR 38628755
|
100 % | 08.05.2017 – 02.02.2024 |
|
Partnerselskabet Rigensgade Kaserne
CVR 38108085
|
25–33,32 % | 12.10.2016 – 16.04.2026 |
|
Ravnsborghave A/S
CVR 41586761
|
100 % | 14.08.2020 – 30.08.2021 |
|
Scope Investment Holding A/S
CVR 37984221
|
25–33,32 % | 30.07.2018 – 17.06.2019 |
|
Scope Investment Holding A/S
CVR 37984221
|
20–24,99 % | 18.06.2019 – 19.12.2022 |
|
Scrive ApS
CVR 36890649
|
10–14,99 % | 19.10.2017 – 11.02.2018 |
|
Scrive ApS
CVR 36890649
|
15–19,99 % | 12.02.2018 – 27.03.2019 |
|
Scrive ApS
CVR 36890649
|
20–24,99 % | 28.03.2019 – 10.09.2019 |
|
Scrive ApS
CVR 36890649
|
20–24,99 % | 11.09.2019 – 28.10.2019 |
|
Selskabet af 27. januar 2023 ApS
CVR 40435166
|
33,33–49,99 % | 24.04.2019 – 07.02.2020 |
|
Selskabet af 9. januar 2024 A/S
CVR 29637830
|
5–9,99 % | 07.02.2020 – 18.02.2021 |
|
Selskabet af 9. januar 2024 A/S
CVR 29637830
|
33,33–49,99 % | 19.02.2021 – 09.05.2021 |
|
Selskabet af 9. januar 2024 A/S
CVR 29637830
|
25–33,32 % | 10.05.2021 – 12.04.2023 |
|
StatuManu ICP ApS
CVR 37281085
|
15–19,99 % | 16.11.2021 – 30.07.2024 |
|
StatuManu ICP ApS
CVR 37281085
|
20–24,99 % | 01.07.2016 – 15.11.2021 |
|
Utiligize ApS
CVR 39665735
|
10–14,99 % | 23.03.2022 – 08.02.2023 |
|
Vita Ingeniører Holding ApS
CVR 39136597
|
20–24,99 % | 26.09.2022 – 30.01.2023 |
|
Vita Ingeniører Holding ApS
CVR 39136597
|
10–14,99 % | 31.01.2023 – 08.02.2023 |
Stifter af
| virksomhed | ejerandel | fra | resultat | egenkapital |
|---|---|---|---|---|
|
2L EJENDOMME A/S
CVR 25556925
|
01.05.2000 | — | — | |
|
2L Kapital A/S
CVR 43780662
|
16.01.2023 | — | — | |
|
2L Projektudvikling A/S
CVR 40850597
|
01.10.2019 | — | — | |
|
BERGSØESVEJ 17 A/S
CVR 26761786
|
03.09.2002 | — | — | |
|
BHG42 A/S
CVR 46443764
|
22.04.2026 | — | — | |
|
Laurentsvej A/S
CVR 46539621
|
04.06.2026 | — | — | |
|
Nuuks Plads A/S
CVR 40794255
|
18.09.2019 | — | — | |
|
NYSTED STRANDHUSE A/S
CVR 28335571
|
26.01.2005 | — | — |
Stifter af
| virksomhed | ejerandel | periode |
|---|---|---|
|
2L BALTIC HOLDING A/S
CVR 29429073
|
27.03.2006 – 21.01.2010 | |
|
2L MAN A/S
CVR 25541545
|
01.05.2000 – 21.01.2010 | |
|
2L SILOEN ApS
CVR 35641262
|
16.01.2014 – 12.09.2023 | |
|
2MH ApS
CVR 36532572
|
04.02.2015 – 15.09.2017 | |
|
BRØNSHOLM KONGEVEJ A/S
CVR 25589858
|
01.05.2000 – 28.10.2011 | |
|
DSS SILKEBORG A/S
CVR 26761808
|
03.09.2002 – 29.03.2019 | |
|
KDK II ApS
CVR 39227169
|
21.12.2017 – 16.05.2024 | |
|
Ny Østergade 30 Holding ApS
CVR 39669196
|
21.06.2018 – 13.09.2019 | |
|
Orion III Komplementar ApS
CVR 38621920
|
06.05.2017 – 02.02.2024 | |
|
Orion III P/S
CVR 38628755
|
08.05.2017 – 02.02.2024 | |
|
Partnerselskabet Rigensgade Kaserne
CVR 38108085
|
12.10.2016 – 16.04.2026 | |
|
Ravnsborghave A/S
CVR 41586761
|
14.08.2020 – 30.08.2021 |
regnskabstal (DKK)
| nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsætning | 31.809.000 | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 20.401.000 | 45.460.000 | 55.621.000 | 8.563.000 | 19.040.000 | 33.767.000 |
| Driftsresultat | 28.805.000 | 33.837.000 | 45.675.000 | 863.000 | 13.052.000 | 29.315.000 |
| Resultat før skat | 47.098.000 | 39.550.000 | 171.389.000 | -292.000 | 39.265.000 | 51.537.000 |
| Årets resultat | 39.695.000 | 31.714.000 | 159.076.000 | 1.063.000 | 35.983.000 | 42.000.000 |
| Egenkapital | 498.525.000 | 483.326.000 | 483.611.000 | 324.693.000 | 321.870.000 | 335.820.000 |
| Aktiver i alt (balance) | 748.081.000 | 723.075.000 | 728.801.000 | 634.534.000 | 587.798.000 | 614.411.000 |
| Selskabskapital | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 |
| Gæld i alt | 178.300.000 | 172.744.000 | 178.821.000 | 255.090.000 | 219.563.000 | 233.992.000 |
| Likvide beholdninger | 53.361.000 | 72.775.000 | 55.371.000 | 37.998.000 | 67.370.000 | 56.466.000 |
| Antal ansatte (årsrapport) | 11 | 11 | 10 | 7 | 6 | 5 |
| Lønomkostning pr. ansat | 1.176.545 | 1.056.636 | 994.600 | 1.095.857 | 992.333 | 883.600 |
| Soliditetsgrad | 66,6 % | 66,8 % | 66,4 % | 51,2 % | 54,8 % | 54,7 % |
| Årsrapport |
vis
info
Offentliggjort: 2026-09-07
Revisor: PricewaterhouseCoopersStatsautoriseret Revisionspartnerselskab XBRL (rådata) |
vis
info
Offentliggjort: 2025-09-22
Revisor: PricewaterhouseCoopersStatsautoriseret Revisionspartnerselskab XBRL (rådata) |
vis
info
Offentliggjort: 2024-09-04
Revisor: PricewaterhouseCoopers Statsautoriseret Revisionspartnerselskab XBRL (rådata) |
vis
info
Offentliggjort: 2023-09-26
Revisor: PricewaterhouseCoopers Statsautoriseret Revisionspartnerselskab XBRL (rådata) |
vis
info
Offentliggjort: 2022-10-31
Revisor: PricewaterhouseCoopers Statsautoriseret Revisionspartnerselskab XBRL (rådata) |
vis
info
Offentliggjort: 2021-07-13
Revisor: PricewaterhouseCoopers Statsautoriseret Revisionspartnerselskab XBRL (rådata) |
Alle årsrapporter (7)
| periode | offentliggjort | revisor | |
|---|---|---|---|
| 01/05 2025 – 30/04 2026 | PricewaterhouseCoopersStatsautoriseret Revisionspartnerselskab | vis rapport | |
| 01/05 2024 – 30/04 2025 | PricewaterhouseCoopersStatsautoriseret Revisionspartnerselskab | vis rapport | |
| 01/05 2023 – 30/04 2024 | PricewaterhouseCoopers Statsautoriseret Revisionspartnerselskab | vis rapport | |
| 01/05 2022 – 30/04 2023 | PricewaterhouseCoopers Statsautoriseret Revisionspartnerselskab | vis rapport | |
| 01/05 2021 – 30/04 2022 | PricewaterhouseCoopers Statsautoriseret Revisionspartnerselskab | vis rapport | |
| 01/05 2020 – 30/04 2021 | PricewaterhouseCoopers Statsautoriseret Revisionspartnerselskab | vis rapport | |
| 01/05 2019 – 30/04 2020 | PricewaterhouseCoopers Statsautoriseret Revisionspartnerselskab | vis rapport |
p-enheder (1)
-
2L HOLDING A/S Aktiv P-nr. 1004667874
- startet
- 12.12.1997
- ansatte
- 7 pr. juli 2026 · 5 årsværk