← tilbage
Gem favorit

ADAX A/S

CVR 71231518 Aktiv A/S 4000 Roskilde
Årets resultat 2025 2.993.952 3 mio DKK

Vil du bekræfte ejerskab og styre, hvad siden viser?

CVR-nummer71231518
status Aktiv
virksomhedsformAktieselskab
stiftet1982-08-27
kapitalDKK 1.000.000
sidst opdateret2026-06-04
Beliggenhed
adresse Vestre Hedevej 18, 4000 Roskilde
by4000 Roskilde
kommuneRoskilde Kommune
Branche
hovedbranche Engroshandel med kufferter og lædervarer (464930)
Ansatte (CVR)
2026-07 30 ansatte · 23 årsværk
+3 ansatte (+11 %) siden juli 2025
månedansatteårsværk
2026-07 30 23
2026-06 28 23
2026-05 28 22
2026-04 28 22
2026-03 28 22
2026-02 28 23
2026-01 29 22
2025-12 29 21
2025-11 29 22
2025-10 27 22
2025-09 29 23
2025-08 29 23
2025-07 27 20
2025-06 29 23
2025-05 29 21
2025-04 29 20
2025-03 25 19
2025-02 27 21
2025-01 28 19
2024-12 25 20
2024-11 27 19
2024-10 26 18
2024-09 26 19
2024-08 24 18
Ejere
ADAX HOLDING ApS · CVR 25293800 Legal ejer 33,33–49,99 % Fra: 31.12.2015
Adax NewCo 1 ApS · CVR 37507652 Legal ejer 25–33,32 % Fra: 31.12.2015
Adax NewCo 2 ApS · CVR 37507792 Legal ejer 25–33,32 % Fra: 31.12.2015
Direktion
Eugen Silfen Direktør Fra: 27.08.1982
Bestyrelse
Eugen Silfen Bestyrelsesmedlem Fra: 27.08.1982
Helle Rørbæk Silfen Bestyrelsesmedlem Fra: 01.07.2005
Bente Rørbæk Heiberg Bestyrelsesmedlem Fra: 25.05.2011
nøgletal 2025 2024 2023 2022 2021 2020
Nettoomsætning ——————
Bruttoresultat 17.696.00217.127.96415.542.30517.886.40417.770.72015.399.435
Driftsresultat 4.274.1285.247.2664.252.5236.793.4807.441.7202.383.518
Resultat før skat 3.741.9585.187.1613.952.4966.943.1257.058.7771.585.662
Årets resultat 2.993.9524.083.1293.000.5625.420.1685.577.3691.440.820
Egenkapital 13.281.32110.283.9128.276.1817.352.79516.798.89814.667.335
Aktiver i alt (balance) 41.840.94040.729.79037.262.92339.376.65634.235.34634.891.647
Selskabskapital 1.000.0001.000.0001.000.0001.000.0001.000.0001.000.000
Gæld i alt 28.559.61930.426.13428.986.74232.023.86117.436.44820.003.502
Likvide beholdninger 8.214.40210.363.2809.634.9523.197.3708.097.9344.434.459
Antal ansatte (årsrapport) 211921212126
Lønomkostning pr. ansat 627.672613.065520.991514.653470.557478.522
Soliditetsgrad 31,7 %25,2 %22,2 %18,7 %49,1 %42,0 %
Årsrapport vis
info
Offentliggjort: 2026-05-15
Revisor: inforevision statsautoriseret revisionsaktieselskab
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2025-04-23
Revisor: inforevision statsautoriseret revisionsaktieselskab
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2024-04-22
Revisor: inforevision statsautoriseret revisionsaktieselskab
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2023-05-30
Revisor: inforevision, Statsautoriseret Revisionsaktieselskab
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2022-04-30
Revisor: inforevision, Statsautoriseret Revisionsaktieselskab
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2021-05-07
Revisor: inforevision, Statsautoriseret Revisionsaktieselskab
XBRL (rådata)
Alle årsrapporter (7)
periodeoffentliggjortrevisor
01/01 2025 – 31/12 2025 inforevision statsautoriseret revisionsaktieselskab vis rapport
01/01 2024 – 31/12 2024 inforevision statsautoriseret revisionsaktieselskab vis rapport
01/01 2023 – 31/12 2023 inforevision statsautoriseret revisionsaktieselskab vis rapport
01/01 2022 – 31/12 2022 inforevision, Statsautoriseret Revisionsaktieselskab vis rapport
01/01 2021 – 31/12 2021 inforevision, Statsautoriseret Revisionsaktieselskab vis rapport
01/01 2020 – 31/12 2020 inforevision, Statsautoriseret Revisionsaktieselskab vis rapport
01/01 2019 – 31/12 2019 inforevision, Statsautoriseret Revisionsaktieselskab vis rapport