← tilbage
Gem favorit

Alchemist ApS

ReklamebeskyttetKontaktoplysninger må ikke bruges til markedsføring.

CVR 36890207 Aktiv APS 1432 København K
Årets resultat 2025 565.000 565.000 DKK
CVR-nummer36890207
status Aktiv
virksomhedsformAnpartsselskab
stiftet2015-05-11
kapitalDKK 1.114.000
telefon31716161
e-mailinfo@alchemist.dk
hjemmesidewww.alchemist.dk
sidst opdateret2026-05-27
Beliggenhed
adresse Refshalevej 173, 1432 København K
by1432 København K
kommuneKøbenhavn Kommune
Branche
hovedbranche Servering af mad i restauranter og caféer (561110)
Ansatte (CVR)
2026-08 96 ansatte · 85 årsværk
+20 ansatte (+26 %) siden august 2025
månedansatteårsværk
2026-08 96 85
2026-07 95 49
2026-06 93 83
2026-05 93 85
2026-04 91 86
2026-03 89 79
2026-02 96 88
2026-01 89 79
2025-12 83 69
2025-11 81 75
2025-10 85 74
2025-09 78 69
2025-08 76 62
2025-07 85 56
2025-06 90 83
2025-05 87 80
2025-04 91 84
2025-03 91 81
2025-02 90 81
2025-01 91 75
2024-12 97 86
2024-11 94 86
2024-10 90 81
2024-09 83 74
Ejere
Rasmus Munk Møller Thomassen Legal ejer 5–9,99 % Fra: 18.12.2020
SEIER CAPITAL A/S · CVR 28098782 Legal ejer 90–99,99 % Fra: 18.12.2020
Direktion
Rasmus Munk Møller Thomassen Direktør Fra: 11.05.2015
Bestyrelse
John Korsø Jensen Bestyrelsesmedlem Fra: 06.10.2022
Jørgen Hauglund Bestyrelsesmedlem Fra: 16.08.2017
Rasmus Munk Møller Thomassen Bestyrelsesmedlem Fra: 16.08.2017
Stiftere
Rasmus Munk Møller Thomassen Stifter Fra: 11.05.2015
Camilla Masorsky Skov Stifter Fra: 11.05.2015
Ejer af
virksomhed ejerandel fra resultat egenkapital
Spora ApS
CVR 44348454
20–24,99 % *
Ejerudvikling
20–24,99 %: fra 08.07.2026
25–33,32 %: 17.11.2023 – 07.07.2026
33,33–49,99 %: 15.11.2023 – 16.11.2023
08.07.2026 — —
nøgletal 2025 2024 2023 2022 2021 2020
Nettoomsætning ——————
Bruttoresultat 39.893.00036.290.00034.399.69521.221.58918.419.53414.494.270
Driftsresultat -411.000-10.137.000-9.633.404-14.688.444-14.919.180-16.061.961
Resultat før skat -935.000-10.681.000-9.721.999-14.740.336—-16.115.092
Årets resultat 565.000-10.681.000-9.721.999-14.740.336-15.025.380-16.115.092
Egenkapital 4.320.0003.755.00014.435.64320.357.69030.098.02642.123.406
Aktiver i alt (balance) 28.112.00027.837.00034.461.64341.261.93956.624.14360.179.827
Selskabskapital 1.114.0001.114.0001.113.6011.081.9361.040.2711.015.272
Gæld i alt 23.792.00024.082.00020.026.00020.904.24926.526.11718.056.421
Likvide beholdninger 210.000103.000193.81957.430392.292849.812
Antal ansatte (årsrapport) 747668989589
Lønomkostning pr. ansat 503.230490.592494.830270.795248.383235.838
Soliditetsgrad 15,4 %13,5 %41,9 %49,3 %53,2 %70,0 %
Årsrapport vis
info
Offentliggjort: 2026-05-27
Revisor: (venstre underskriver)
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2025-06-13
Revisor: EY Godkendt Revisionspartnerselskab
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2024-06-30
Revisor: EY Godkendt Revisionspartnerselskab
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2023-06-07
Revisor: EY Godkendt Revisionspartnerselskab
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2022-06-03
Revisor: EY Godkendt Revisionspartnerselskab
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2021-06-30
Revisor: EY Godkendt Revisionspartnerselskab
XBRL (rådata)
Alle årsrapporter (7)
periodeoffentliggjortrevisor
01/01 2025 – 31/12 2025 (venstre underskriver) vis rapport
01/01 2024 – 31/12 2024 EY Godkendt Revisionspartnerselskab vis rapport
01/01 2023 – 31/12 2023 EY Godkendt Revisionspartnerselskab vis rapport
01/01 2022 – 31/12 2022 EY Godkendt Revisionspartnerselskab vis rapport
01/01 2021 – 31/12 2021 EY Godkendt Revisionspartnerselskab vis rapport
01/01 2020 – 31/12 2020 EY Godkendt Revisionspartnerselskab vis rapport
01/01 2019 – 31/12 2019 EY Godkendt Revisionspartnerselskab vis rapport

Ejer du virksomheden? Bekræft ejerskab for at styre, hvad siden viser.