← tilbage
Gem favorit

AMADA DENMARK A/S

ReklamebeskyttetKontaktoplysninger må ikke bruges til markedsføring.

CVR 14227547 Aktiv A/S 8700 Horsens
Årets resultat 2026 1.265.705 1,3 mio DKK

Vil du bekræfte ejerskab og styre, hvad siden viser?

CVR-nummer14227547
status Aktiv
virksomhedsformAktieselskab
stiftet1990-06-28
kapitalDKK 1.875.000
telefon75631400
hjemmesidewww.amada.dk
sidst opdateret2026-06-26
Beliggenhed
adresse Erhvervsbyvej 2, 8700 Horsens
by8700 Horsens
kommuneHorsens Kommune
Branche
hovedbranche Engroshandel med værktøjsmaskiner (466200)
Ansatte (CVR)
2026-07 20 ansatte · 18 årsværk
−2 ansatte (−9 %) siden juli 2025
månedansatteårsværk
2026-07 20 18
2026-06 20 21
2026-05 20 20
2026-04 21 19
2026-03 22 23
2026-02 22 22
2026-01 20 18
2025-12 21 22
2025-11 23 24
2025-10 22 21
2025-09 22 21
2025-08 22 19
2025-07 22 21
2025-06 22 21
2025-05 22 26
2025-04 22 25
2025-03 22 25
2025-02 22 25
2025-01 22 20
2024-12 22 22
2024-11 21 23
2024-10 23 21
2024-09 23 22
2024-08 21 18
Ejere
Amada United Kingdom Limited Legal ejer 100 % Fra: 22.05.2019
Direktion
Andrew Marc Ryan Direktør Fra: 24.04.2026
Bestyrelse
Leo Joseph Feeney Bestyrelsesmedlem Fra: 01.04.2019
Andrew Marc Ryan Bestyrelsesmedlem Fra: 24.04.2026
Motoaki Okugawa Formand Fra: 10.03.2026
Stiftere
Karl Peter Mikael Karlsson Stifter Fra: 28.06.1990
Ole Høj Jensen-Bartels Stifter Fra: 28.06.1990
Michael Poul Randrup Mikkelsen Stifter Fra: 28.06.1990
Alvin Christoffersen Stifter Fra: 28.06.1990
Henning Kristoffersen Stifter Fra: 28.06.1990
Ib Emil Hansen Stifter Fra: 28.06.1990
Lars Gylling Aagaard Stifter Fra: 28.06.1990
Ove Rasmussen Stifter Fra: 28.06.1990
Mogens Jan Frederiksen Stifter Fra: 28.06.1990
Per Larsen Stifter Fra: 28.06.1990
Max Møller Stifter Fra: 28.06.1990
Carsten Fibiger Jensen Stifter Fra: 28.06.1990
Tom Lauge Pedersen Stifter Fra: 28.06.1990
nøgletal 2026 2025 2024 2023 2022 2021
Nettoomsætning —89.671.42785.954.23788.892.45579.463.81753.495.855
Bruttoresultat 18.586.38521.203.74518.224.45819.355.86319.729.31113.275.913
Driftsresultat 1.913.9725.114.9512.826.8144.898.0897.290.4523.004.501
Resultat før skat 1.660.4164.888.0592.753.1814.848.8007.005.3843.062.605
Årets resultat 1.265.7053.777.5462.129.7753.773.3875.456.1742.388.358
Egenkapital 15.660.19317.038.77014.751.64915.263.24415.309.17911.524.856
Aktiver i alt (balance) 41.801.85538.130.56533.040.77547.196.77955.436.97436.305.639
Selskabskapital 1.875.0001.875.0001.875.0001.875.0001.875.0001.875.000
Gæld i alt 24.161.01019.760.94717.288.02730.691.90138.986.21424.014.296
Likvide beholdninger 16.872.3873.374.0736.622.88018.339.88727.123.79114.806.567
Antal ansatte (årsrapport) 212121201818
Lønomkostning pr. ansat 775.200747.710721.839719.548687.734563.618
Soliditetsgrad 37,5 %44,7 %44,6 %32,3 %27,6 %31,7 %
Årsrapport vis
info
Offentliggjort: 2026-08-31
Revisor: Deloitte Statsautoriseret Revisionspartnerselskab
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2025-08-21
Revisor: Deloitte Statsautoriseret Revisionspartnerselskab
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2024-07-09
Revisor: Deloitte Statsautoriseret Revisionspartnerselskab
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2023-10-19
Revisor: Deloitte Statsautoriseret Revisionspartnerselskab
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2022-08-22
Revisor: Deloitte Statsautoriseret Revisionspartnerselskab
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2021-08-13
Revisor: Deloitte Statsautoriseret Revisionspartnerselskab
XBRL (rådata)
Alle årsrapporter (7)
periodeoffentliggjortrevisor
01/04 2025 – 31/03 2026 Deloitte Statsautoriseret Revisionspartnerselskab vis rapport
01/04 2024 – 31/03 2025 Deloitte Statsautoriseret Revisionspartnerselskab vis rapport
01/04 2023 – 31/03 2024 Deloitte Statsautoriseret Revisionspartnerselskab vis rapport
01/04 2022 – 31/03 2023 Deloitte Statsautoriseret Revisionspartnerselskab vis rapport
01/04 2021 – 31/03 2022 Deloitte Statsautoriseret Revisionspartnerselskab vis rapport
01/04 2020 – 31/03 2021 Deloitte Statsautoriseret Revisionspartnerselskab vis rapport
01/04 2019 – 31/03 2020 Deloitte Statsautoriseret Revisionspartnerselskab vis rapport