INNOVATION HOLDING A/S
stamdata
| CVR-nummer | 20309202 |
| status | Aktiv |
| virksomhedsform | Aktieselskab |
| stiftet | 1997-09-05 |
| kapital | DKK 8.050.000 |
| telefon | 86438211 |
| sidst opdateret | 2026-06-04 |
Branche
| hovedbranche | Ikke-finansielle holdingselskaber (642120) |
Revisor
| revisor | REDMARK, GODKENDT REVISIONSPARTNERSELSKAB |
Ansatte (CVR)
2023-09
1 ansatte
·
1 årsværk
| måned | ansatte | årsværk |
|---|---|---|
| 2023-09 | 1 | 1 |
| 2023-08 | 1 | 1 |
| 2023-07 | 1 | 1 |
| 2023-06 | 1 | 1 |
| 2023-05 | 1 | 1 |
| 2023-04 | 1 | 1 |
| 2023-03 | 1 | 1 |
| 2023-02 | 1 | 1 |
| 2023-01 | 1 | 1 |
| 2022-12 | 3 | 2 |
| 2022-11 | 3 | 2 |
| 2022-10 | 3 | 2 |
| 2022-09 | 3 | 2 |
| 2022-08 | 3 | 2 |
| 2022-07 | 3 | 2 |
| 2022-06 | 3 | 2 |
| 2022-05 | 3 | 2 |
| 2022-04 | 3 | 2 |
| 2022-03 | 3 | 2 |
| 2022-02 | 3 | 2 |
| 2022-01 | 3 | 2 |
| 2021-12 | 3 | 2 |
| 2021-11 | 3 | 2 |
| 2021-10 | 3 | 2 |
aktører og ejere
Ejere
| Innovation Holding 2 ApS · CVR 38400231 | Legal ejer | 100 % | Fra: 26.06.2018 |
Direktion
| Emil Pagter Højfeldt | Direktør | Fra: 25.09.2023 |
Bestyrelse
| Emil Pagter Højfeldt | Bestyrelsesmedlem | Fra: 29.06.2022 | |
| John Maul Sørensen | Bestyrelsesmedlem | Fra: 20.04.2006 | |
| Laura Skjøtt Skipper | Bestyrelsesmedlem | Fra: 25.09.2023 |
Stiftere
| Flemming Højfeldt | Stifter | Fra: 05.09.1997 |
ejerskaber
Ejer af
| virksomhed | ejerandel | fra | resultat | egenkapital |
|---|---|---|---|---|
|
EJENDOMMEN BLOMMEVEJ 1, RANDERS ApS
CVR 26119480
|
100 % | 01.01.2022 | 576.519 | 6,9 mio |
|
INNOVATION EJENDOMME A/S
CVR 31285216
|
100 % | 06.02.2008 | 2 mio | 19,3 mio |
|
INNOVATION LIVING A/S
CVR 65699516
|
66,67–89,99 % *
Ejerudvikling 66,67–89,99 %: fra 28.12.2022 100 %: 05.09.1997 – 27.12.2022 |
28.12.2022 | 656.207 | 47,3 mio |
|
TM UDLEJNING A/S
CVR 21127043
|
100 % *
Ejerudvikling 100 %: fra 28.12.2022 90–99,99 %: 01.07.2013 – 27.12.2022 |
28.12.2022 | 898.123 | 6,6 mio |
Ejer af
| virksomhed | ejerandel | periode |
|---|---|---|
|
FLHO 100 ApS
CVR 19396088
|
66,67–89,99 % | 20.01.2017 – 23.06.2022 |
|
FLHO 100 ApS
CVR 19396088
|
100 % | 24.06.2022 – 23.12.2022 |
|
KUSLIN INVEST A/S
CVR 35248080
|
5–9,99 % | 27.05.2013 – 12.09.2022 |
|
WEISS DESIGN WORKS ApS
CVR 19972593
|
50–66,66 % | 02.08.1999 – 17.12.2025 |
Stifter af
| virksomhed | ejerandel | periode |
|---|---|---|
|
FH INVEST I ApS
CVR 30604008
|
01.06.2007 – 02.09.2014 | |
|
FH INVEST II ApS
CVR 30604032
|
01.06.2007 – 31.07.2013 | |
|
FH INVEST III ApS
CVR 30604091
|
01.06.2007 – 06.08.2014 | |
|
KUSLIN INVEST A/S
CVR 35248080
|
27.05.2013 – 12.09.2022 |
regnskabstal (DKK)
| nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsætning | — | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -128.989 | -33.124 | -84.499 | — | — | — |
| Driftsresultat | -128.989 | -33.124 | -990.843 | -1.853.065 | -3.573.259 | — |
| Resultat før skat | 5.931.304 | 13.923.519 | 15.373.753 | 2.824.186 | 31.435.512 | 31.071.990 |
| Årets resultat | 5.226.281 | 13.274.154 | 15.093.080 | 3.294.401 | 31.857.131 | 31.451.532 |
| Egenkapital | 215.693.701 | 236.674.873 | 226.917.089 | 220.086.577 | 247.792.176 | 205.088.806 |
| Aktiver i alt (balance) | 216.024.634 | 237.225.526 | 227.239.339 | 235.043.050 | 256.970.965 | 217.681.688 |
| Selskabskapital | 8.050.000 | 8.050.000 | 8.050.000 | 8.050.000 | 8.050.000 | 8.050.000 |
| Gæld i alt | 330.933 | 550.653 | 322.250 | 14.956.473 | 9.178.789 | — |
| Likvide beholdninger | 18.545.936 | 32.760.672 | 16.889.048 | 6.002.393 | 167.629 | 150.665 |
| Antal ansatte (årsrapport) | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 2 |
| Soliditetsgrad | 99,8 % | 99,8 % | 99,9 % | 93,6 % | 96,4 % | 94,2 % |
| Årsrapport |
vis
Offentliggjort: 2026-07-03 Revisor: Redmark, Godkendt Revisionspartnerselskab XBRL (rådata) |
vis
Offentliggjort: 2025-06-30 Revisor: Redmark, Godkendt Revisionspartnerselskab XBRL (rådata) |
vis
Offentliggjort: 2024-07-05 Revisor: Redmark, Godkendt Revisionspartnerselskab XBRL (rådata) |
vis
Offentliggjort: 2023-07-06 Revisor: Redmark XBRL (rådata) |
vis
Offentliggjort: 2022-06-30 Revisor: Dansk Revision Randers XBRL (rådata) |
vis
Offentliggjort: 2021-06-30 Revisor: Dansk Revision Randers XBRL (rådata) |
Alle årsrapporter (7)
| periode | offentliggjort | revisor | |
|---|---|---|---|
| 01/01 2025 – 31/12 2025 | 2026-07-03 | Redmark, Godkendt Revisionspartnerselskab | vis rapport |
| 01/01 2024 – 31/12 2024 | 2025-06-30 | Redmark, Godkendt Revisionspartnerselskab | vis rapport |
| 01/01 2023 – 31/12 2023 | 2024-07-05 | Redmark, Godkendt Revisionspartnerselskab | vis rapport |
| 01/01 2022 – 31/12 2022 | 2023-07-06 | Redmark | vis rapport |
| 01/01 2021 – 31/12 2021 | 2022-06-30 | Dansk Revision Randers | vis rapport |
| 01/01 2020 – 31/12 2020 | 2021-06-30 | Dansk Revision Randers | vis rapport |
| 01/01 2019 – 31/12 2019 | 2020-08-31 | Dansk Revision Randers | vis rapport |
p-enheder (1)
-
INNOVATION HOLDING A/S Aktiv P-nr. 1004249843
- adresse
- Blommevej 38, 8930 Randers NØ
- startet
- 05.09.1997
- ansatte
- —
virksomheder i nærheden
Samme branche inden for 10 km
- Innovation Holding 2 ApS 0 m · Randers NØ
- FLHO 7 ApS 0 m · Randers NØ
- FLHO 8 ApS 0 m · Randers NØ
- Claus Maler Holding ApS 247 m · Randers NØ
- Ejendommen AB ApS 334 m · Randers NØ
- VibeEilersen Holding ApS 437 m · Randers NØ
- MOSTRUP HOLDING ApS 457 m · Randers NØ
- RANDERS MONTAGE SERVICE HOLDING ApS 471 m · Randers NØ