GENIEMATICS INVEST ApS
stamdata
| CVR-nummer | 36041498 |
| status | Aktiv |
| virksomhedsform | Anpartsselskab |
| stiftet | 2014-07-07 |
| kapital | DKK 5.000.000 |
| sidst opdateret | 2026-02-28 |
Branche
| hovedbranche | Anden finansiel formidling i.a.n. (649990) |
Revisor
| revisor | EY Godkendt Revisionspartnerselskab |
aktører og ejere
Ejere
| THKNUDSEN HOLDING ApS · CVR 28290047 | Legal ejer | 50–66,66 % | Fra: 07.07.2014 |
| BKNUDSEN HOLDING ApS · CVR 28293372 | Legal ejer | 50–66,66 % | Fra: 07.07.2014 |
Direktion
| Thomas Knudsen | Direktør | Fra: 07.07.2014 |
Stiftere
| THKNUDSEN HOLDING ApS · CVR 28290047 | Stifter | Fra: 07.07.2014 | |
| BKNUDSEN HOLDING ApS · CVR 28293372 | Stifter | Fra: 07.07.2014 |
ejerskaber
Ejer af
| virksomhed | ejerandel | fra | resultat | egenkapital |
|---|---|---|---|---|
|
FALCON FONDSMÆGLERSELSKAB A/S
CVR 36478780
|
25–33,32 % *
Ejerudvikling 25–33,32 %: fra 30.09.2022 20–24,99 %: 27.07.2022 – 29.09.2022 25–33,32 %: 01.06.2021 – 26.07.2022 33,33–49,99 %: 25.10.2016 – 31.05.2021 |
30.09.2022 | — | — |
|
SØM - Enghaven Holding A/S
CVR 43433768
|
33,33–49,99 % | 31.01.2023 | 419.753 | 10,3 mio |
|
SØM - Udsigten Holding A/S
CVR 43472275
|
25–33,32 % | 20.03.2023 | 539.804 | 16,1 mio |
Ejer af
| virksomhed | ejerandel | periode |
|---|---|---|
|
APPLIED INVESTMENT RESEARCH ApS
CVR 36466529
|
25–33,32 % | 17.05.2016 – 12.06.2020 |
|
APPLIED INVESTMENT RESEARCH ApS
CVR 36466529
|
33,33–49,99 % | 15.12.2014 – 16.05.2016 |
|
FALCON GROUP ApS
CVR 36470739
|
33,33–49,99 % | 19.12.2014 – 13.12.2017 |
|
MONSENSO HOLDING II ApS
CVR 36404450
|
10–14,99 % | 21.11.2018 – 10.01.2024 |
|
MONSENSO HOLDING III ApS
CVR 36533390
|
5–9,99 % | 31.05.2017 – 25.06.2021 |
|
MONSENSO HOLDING III ApS
CVR 36533390
|
10–14,99 % | 31.03.2015 – 30.05.2017 |
|
MONSENSO HOLDING III ApS
CVR 36533390
|
33,33–49,99 % | 30.01.2015 – 30.03.2015 |
|
ReelTrak Holding II ApS
CVR 37848557
|
25–33,32 % | 01.07.2016 – 25.06.2018 |
|
STG GROWTH ApS
CVR 35889620
|
33,33–49,99 % | 08.04.2015 – 23.02.2016 |
|
STG GROWTH ApS
CVR 35889620
|
33,33–49,99 % | 24.02.2016 – 09.08.2023 |
|
VC Holding II ApS
CVR 36563923
|
20–24,99 % | 19.03.2015 – 10.09.2018 |
|
VC Holding II ApS
CVR 36563923
|
25–33,32 % | 11.09.2018 – 20.09.2019 |
|
WORKSYSTEMS ApS
CVR 34606234
|
10–14,99 % | 25.01.2016 – 24.11.2016 |
|
WORKSYSTEMS ApS
CVR 34606234
|
15–19,99 % | 25.11.2016 – 12.09.2023 |
Stifter af
| virksomhed | ejerandel | periode |
|---|---|---|
|
APPLIED INVESTMENT RESEARCH ApS
CVR 36466529
|
15.12.2014 – 12.06.2020 | |
|
FALCON GROUP ApS
CVR 36470739
|
19.12.2014 – 13.12.2017 | |
|
MONSENSO HOLDING III ApS
CVR 36533390
|
30.01.2015 – 25.06.2021 |
regnskabstal (DKK)
| nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsætning | — | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -26.548 | -77.000 | -32.000 | -35.327 | -12.500 | -18.773 |
| Driftsresultat | -26.548 | -77.000 | -32.000 | — | — | — |
| Resultat før skat | 1.900.159 | 1.047.000 | -6.224.000 | 202.785 | -7.017.222 | 475.047 |
| Årets resultat | 1.898.465 | 1.046.000 | -6.224.000 | 202.694 | -6.739.692 | 475.013 |
| Egenkapital | 9.841.553 | -54.000 | -1.100.000 | 5.123.780 | 4.921.086 | 11.660.778 |
| Aktiver i alt (balance) | 39.755.431 | 28.707.000 | 26.399.000 | 24.458.126 | 21.125.533 | 28.381.575 |
| Selskabskapital | 5.000.000 | 4.000.000 | 4.000.000 | 4.000.000 | 4.000.000 | 4.000.000 |
| Gæld i alt | 29.913.878 | 28.761.000 | 27.499.000 | 19.334.346 | 16.204.447 | 16.720.797 |
| Likvide beholdninger | 20.110 | 77.000 | 59.000 | 63.098 | 9.345 | 205.290 |
| Antal ansatte (årsrapport) | 0 | 0 | 0 | — | — | — |
| Soliditetsgrad | 24,8 % | -0,2 % | -4,2 % | 21,0 % | 23,3 % | 41,1 % |
| Årsrapport |
vis
Offentliggjort: 2026-06-30 Revisor: EY Godkendt Revisionspartnerselskab XBRL (rådata) |
vis
Offentliggjort: 2025-06-23 Revisor: EY Godkendt Revisionspartnerselskab XBRL (rådata) |
vis
Offentliggjort: 2024-06-28 Revisor: EY Godkendt Revisionspartnerselskab XBRL (rådata) |
vis
Offentliggjort: 2023-06-29 Revisor: PricewaterhouseCoopers Statsautoriseret Revisionspartnerselskab XBRL (rådata) |
vis
Offentliggjort: 2022-06-23 Revisor: PricewaterhouseCoopers Statsautoriseret Revisionspartnerselskab XBRL (rådata) |
vis
Offentliggjort: 2021-07-05 Revisor: PricewaterhouseCoopers Statsautoriseret Revisionspartnerselskab XBRL (rådata) |
Alle årsrapporter (7)
| periode | offentliggjort | revisor | |
|---|---|---|---|
| 01/01 2025 – 31/12 2025 | 2026-06-30 | EY Godkendt Revisionspartnerselskab | vis rapport |
| 01/01 2024 – 31/12 2024 | 2025-06-23 | EY Godkendt Revisionspartnerselskab | vis rapport |
| 01/01 2023 – 31/12 2023 | 2024-06-28 | EY Godkendt Revisionspartnerselskab | vis rapport |
| 01/01 2022 – 31/12 2022 | 2023-06-29 | PricewaterhouseCoopers Statsautoriseret Revisionspartnerselskab | vis rapport |
| 01/01 2021 – 31/12 2021 | 2022-06-23 | PricewaterhouseCoopers Statsautoriseret Revisionspartnerselskab | vis rapport |
| 01/01 2020 – 31/12 2020 | 2021-07-05 | PricewaterhouseCoopers Statsautoriseret Revisionspartnerselskab | vis rapport |
| 01/01 2019 – 31/12 2019 | 2020-06-02 | PricewaterhouseCoopers Statsautoriseret Revisionspartnerselskab | vis rapport |
p-enheder (1)
-
GENIEMATICS INVEST ApS Aktiv P-nr. 1019547929
- adresse
- Elmehøjvej 41, 8270 Højbjerg
- startet
- 07.07.2014
- ansatte
- —
virksomheder i nærheden
Samme branche inden for 10 km
- THKNUDSEN HOLDING ApS 0 m · Højbjerg
- BKNUDSEN HOLDING ApS 0 m · Højbjerg
- BISFELT HOLDING ApS 153 m · Højbjerg
- ApS SPKR NR. 3011 172 m · Højbjerg
- CURABO HOLDING ApS 216 m · Højbjerg
- NHM FINANS ApS 374 m · Højbjerg
- HM EJENDOMME, ÅRHUS ApS 374 m · Højbjerg
- WELLENDORF HOLDING ApS 384 m · Højbjerg