Sundbusiness Invest ApS
stamdata
| CVR-nummer | 40462511 |
| status | Aktiv |
| virksomhedsform | Anpartsselskab |
| stiftet | 2019-04-16 |
| kapital | DKK 50.000 |
| sidst opdateret | 2026-07-10 |
Branche
| hovedbranche | Ikke-finansielle holdingselskaber (642120) |
Revisor
| revisor | Cedra Godkendt Revisionsaktieselskab |
Ansatte (CVR)
2026-06
1 ansatte
·
0 årsværk
| måned | ansatte | årsværk |
|---|---|---|
| 2026-06 | 1 | 0 |
aktører og ejere
Ejere
| KELD SUND NIELSEN HOLDING ApS · CVR 33494971 | Legal ejer | 66,67–89,99 % | Fra: 16.04.2019 |
| JSL Sund Holding ApS · CVR 36899816 | Legal ejer | 25–33,32 % | Fra: 16.04.2019 |
Direktion
| Keld Sund Nielsen | Direktør | Fra: 16.04.2019 |
Stiftere
| KELD SUND NIELSEN HOLDING ApS · CVR 33494971 | Stifter | Fra: 16.04.2019 | |
| JSL Sund Holding ApS · CVR 36899816 | Stifter | Fra: 16.04.2019 |
ejerskaber
Ejer af
| virksomhed | ejerandel | fra | resultat | egenkapital |
|---|---|---|---|---|
|
Egedal Maskinfabrik Holding ApS
CVR 42242063
|
50–66,66 % | 18.03.2021 | 1,7 mio | 7,1 mio |
|
RK Group A/S
CVR 38441973
|
50–66,66 % | 16.04.2019 | 8,3 mio | 35 mio |
|
Sundbusiness Estate ApS
CVR 44649330
|
100 % | 20.02.2024 | -57.753 | 87.414 |
|
VALLY-MATIC A/S
CVR 64868314
|
50–66,66 % *
Ejerudvikling 50–66,66 %: fra 01.12.2025 100 %: 01.01.2020 – 30.11.2025 50–66,66 %: 16.04.2019 – 31.12.2019 |
01.12.2025 | -638.399 | 1,5 mio |
Ejer af
| virksomhed | ejerandel | periode |
|---|---|---|
|
Arkas Holding ApS
CVR 36900199
|
66,67–89,99 % | 16.04.2019 – 04.03.2026 |
|
Legetøjsselskabet af 12.01.2023 ApS
CVR 37878324
|
25–33,32 % | 30.08.2022 – 05.04.2024 |
|
Silkeplanter A/S
CVR 33588348
|
33,33–49,99 % | 09.05.2019 – 03.07.2023 |
Stifter af
| virksomhed | ejerandel | fra | resultat | egenkapital |
|---|---|---|---|---|
|
Egedal Maskinfabrik Holding ApS
CVR 42242063
|
18.03.2021 | 1,7 mio | 7,1 mio | |
|
Sundbusiness Estate ApS
CVR 44649330
|
20.02.2024 | -57.753 | 87.414 |
regnskabstal (DKK)
| nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsætning | — | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -120.348 | -19.501 | -48.925 | -35.175 | -21.022 | -21.500 |
| Driftsresultat | — | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 4.821.443 | 4.452.726 | 557.103 | -3.727.311 | -1.451.848 | 14.226.070 |
| Årets resultat | 4.852.083 | 4.469.184 | 652.825 | -3.700.521 | -1.438.391 | 14.242.381 |
| Egenkapital | 22.669.317 | 20.317.234 | 17.732.690 | 20.377.264 | 26.077.785 | 28.716.176 |
| Aktiver i alt (balance) | 26.403.933 | 24.086.863 | 21.225.219 | 23.478.007 | 29.234.318 | 30.280.342 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Gæld i alt | 3.734.616 | 3.769.629 | 3.492.529 | 3.100.743 | 3.156.533 | 1.564.166 |
| Likvide beholdninger | 2.026.461 | 173.978 | 1.729.437 | 336.547 | 1.087.578 | 91.751 |
| Antal ansatte (årsrapport) | 0 | — | — | — | — | — |
| Soliditetsgrad | 85,9 % | 84,4 % | 83,6 % | 86,8 % | 89,2 % | 94,8 % |
| Årsrapport |
vis
Offentliggjort: 2026-04-29 Revisor: Roesgaard XBRL (rådata) |
vis
Offentliggjort: 2025-04-11 Revisor: Roesgaard XBRL (rådata) |
vis
Offentliggjort: 2024-05-06 Revisor: Roesgaard XBRL (rådata) |
vis
Offentliggjort: 2023-05-10 Revisor: Roesgaard XBRL (rådata) |
vis
Offentliggjort: 2022-05-11 Revisor: Roesgaard XBRL (rådata) |
vis
Offentliggjort: 2021-04-06 Revisor: Roesgaard XBRL (rådata) |
Alle årsrapporter (7)
| periode | offentliggjort | revisor | |
|---|---|---|---|
| 01/01 2025 – 31/12 2025 | 2026-04-29 | Roesgaard | vis rapport |
| 01/01 2024 – 31/12 2024 | 2025-04-11 | Roesgaard | vis rapport |
| 01/01 2023 – 31/12 2023 | 2024-05-06 | Roesgaard | vis rapport |
| 01/01 2022 – 31/12 2022 | 2023-05-10 | Roesgaard | vis rapport |
| 01/01 2021 – 31/12 2021 | 2022-05-11 | Roesgaard | vis rapport |
| 01/01 2020 – 31/12 2020 | 2021-04-06 | Roesgaard | vis rapport |
| 01/01 2019 – 31/12 2019 | 2020-03-18 | Roesgaard & Partners | vis rapport |
p-enheder (1)
-
Sundbusiness Invest ApS Aktiv P-nr. 1024636077
- adresse
- Sikavej 3, 8722 Hedensted
- startet
- 16.04.2019
- ansatte
- 1 pr. juni 2026 · 0 årsværk
virksomheder i nærheden
Samme branche inden for 10 km
- JSL Sund Holding ApS 0 m · Hedensted
- Egedal Maskinfabrik Holding ApS 0 m · Hedensted
- Chris Refstrup Andersen Holding ApS 52 m · Hedensted
- JHP-HOLSTEBRO HOLDING ApS 180 m · Hedensted
- Miguel Salkvist Holding ApS 205 m · Hedensted
- H.G. HOLDING ApS 212 m · Hedensted
- Mikkel Svarre Holding ApS 231 m · Hedensted
- JE Bærholm Holding ApS 237 m · Hedensted