Møller Sørensen Holding ApS
stamdata
| CVR-nummer | 40906371 |
| status | Aktiv |
| virksomhedsform | Anpartsselskab |
| stiftet | 2019-11-04 |
| kapital | DKK 40.000 |
| sidst opdateret | 2025-06-03 |
Branche
| hovedbranche | Ikke-finansielle holdingselskaber (642120) |
Revisor
| firma | Attent Statsautoriseret Revisionsanpartsselskab, · ifølge seneste årsrapport |
| underskriver | Allan Hess Andersen |
Ansatte (CVR)
2023-05
1 ansatte
·
0 årsværk
| måned | ansatte | årsværk |
|---|---|---|
| 2023-05 | 1 | 0 |
| 2023-03 | 1 | 0 |
| 2023-02 | 1 | 0 |
| 2023-01 | 1 | 0 |
| 2022-12 | 1 | 0 |
| 2022-11 | 1 | 0 |
| 2022-10 | 1 | 0 |
| 2022-09 | 1 | 0 |
| 2022-08 | 1 | 0 |
| 2022-07 | 1 | 0 |
| 2022-06 | 1 | 0 |
| 2022-05 | 1 | 0 |
| 2022-04 | 1 | 1 |
| 2022-03 | 1 | 0 |
| 2022-02 | 1 | 0 |
| 2022-01 | 1 | 0 |
| 2021-12 | 1 | 0 |
| 2021-11 | 1 | 0 |
| 2021-10 | 1 | 0 |
aktører og ejere
Ejere
| Henrik Møller Sørensen | Legal ejer | 100 % | Fra: 04.11.2019 |
Direktion
| Henrik Møller Sørensen | Direktør | Fra: 04.11.2019 |
Stiftere
| Henrik Møller Sørensen | Stifter | Fra: 04.11.2019 |
ejerskaber
Ejer af
| virksomhed | ejerandel | fra | resultat | egenkapital |
|---|---|---|---|---|
|
Hagenørvej ApS
CVR 42665568
|
33,33–49,99 % | 07.09.2021 | 3,1 mio | -5,8 mio |
|
HMS Invest Vejle ApS
CVR 40934405
|
100 % | 15.11.2019 | -302.097 | -226.379 |
|
Kalkbrænderivej Invest ApS
CVR 45884740
|
100 % | 16.09.2025 | — | — |
|
Klakringvej 57, 7130 Juelsminde ApS
CVR 41468769
|
33,33–49,99 % | 01.08.2020 | -72.638 | 217.425 |
|
Middelgade Randers ApS
CVR 46319338
|
100 % | 09.03.2026 | — | — |
Ejer af
| virksomhed | ejerandel | periode |
|---|---|---|
|
Hjulhage I ApS
CVR 43170252
|
50–66,66 % | 05.04.2022 – 15.12.2024 |
|
Hjulhage II ApS
CVR 43170392
|
50–66,66 % | 05.04.2022 – 15.12.2024 |
Stifter af
| virksomhed | ejerandel | fra | resultat | egenkapital |
|---|---|---|---|---|
|
Bævervænget 2, 4733 Tappernøje ApS
CVR 43441183
|
12.08.2022 | -92.247 | -299.387 | |
|
BØRKOP LUND ApS
CVR 41212187
|
03.03.2020 | 1 mio | 12,2 mio | |
|
Børkop Lund Etape II ApS
CVR 42685070
|
15.09.2021 | 609.269 | 6 mio | |
|
Hagenørvej ApS
CVR 42665568
|
07.09.2021 | 3,1 mio | -5,8 mio | |
|
HMS Invest Vejle ApS
CVR 40934405
|
15.11.2019 | -302.097 | -226.379 | |
|
HOI PropCo 2 Holding ApS
CVR 43293990
|
30.05.2022 | -22.683 | -28.887 | |
|
Kalkbrænderivej Invest ApS
CVR 45884740
|
16.09.2025 | — | — | |
|
Middelgade Randers ApS
CVR 46319338
|
09.03.2026 | — | — | |
|
Ringstedvej 63A, 4690 Haslev ApS
CVR 42219673
|
15.03.2021 | 497.191 | 7,1 mio |
regnskabstal (DKK)
| nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsætning | — | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -14.761 | -17.404 | -24.799 | -24.157 | -5.150 | -20.225 |
| Driftsresultat | -14.761 | -17.404 | — | -237.418 | -57.839 | — |
| Resultat før skat | -74.803 | -20.014 | -89.278 | 754.233 | 2.566.816 | -17.725 |
| Årets resultat | -74.803 | -20.014 | -89.278 | 742.292 | 2.580.827 | -16.212 |
| Egenkapital | 3.100.812 | 3.175.615 | 3.195.629 | 3.356.907 | 2.614.615 | 33.788 |
| Aktiver i alt (balance) | 3.610.375 | 3.272.880 | 3.316.723 | 3.676.528 | 2.688.739 | 194.442 |
| Selskabskapital | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Gæld i alt | 509.563 | 97.265 | 121.094 | 319.621 | 74.124 | 160.654 |
| Likvide beholdninger | 569 | 830 | 2.673 | 344.478 | 80.994 | 72.191 |
| Antal ansatte (årsrapport) | 1 | — | 1 | 1 | 1 | — |
| Soliditetsgrad | 85,9 % | 97,0 % | 96,4 % | 91,3 % | 97,2 % | 17,4 % |
| Årsrapport |
vis
Offentliggjort: 2026-06-30 Revisor: Attent Statsautoriseret Revisionsanpartsselskab, XBRL (rådata) |
vis
Offentliggjort: 2025-06-30 Revisor: Attent Statsautoriseret Revisionsanpartsselskab, XBRL (rådata) |
vis
Offentliggjort: 2024-07-08 Revisor: Beierholm XBRL (rådata) |
vis
Offentliggjort: 2023-07-06 Revisor: EY Godkendt Revisionspartnerselskab XBRL (rådata) |
vis
Offentliggjort: 2022-07-01 Revisor: EY Godkendt Revisionspartnerselskab XBRL (rådata) |
vis
Offentliggjort: 2021-06-29 Revisor: EY Godkendt Revisionspartnerselskab XBRL (rådata) |
Alle årsrapporter (6)
| periode | offentliggjort | revisor | |
|---|---|---|---|
| 01/01 2025 – 31/12 2025 | 2026-06-30 | Attent Statsautoriseret Revisionsanpartsselskab, | vis rapport |
| 01/01 2024 – 31/12 2024 | 2025-06-30 | Attent Statsautoriseret Revisionsanpartsselskab, | vis rapport |
| 01/01 2023 – 31/12 2023 | 2024-07-08 | Beierholm | vis rapport |
| 01/01 2022 – 31/12 2022 | 2023-07-06 | EY Godkendt Revisionspartnerselskab | vis rapport |
| 01/01 2021 – 31/12 2021 | 2022-07-01 | EY Godkendt Revisionspartnerselskab | vis rapport |
| 04/11 2019 – 31/12 2020 | 2021-06-29 | EY Godkendt Revisionspartnerselskab | vis rapport |
p-enheder (1)
-
Møller Sørensen Holding ApS Aktiv P-nr. 1025195163
- adresse
- Moselund 3, 7120 Vejle Øst
- startet
- 04.11.2019
- ansatte
- —
virksomheder i nærheden
Samme branche inden for 10 km
- Kalkbrænderivej Invest ApS 0 m · Vejle Øst
- Erik P. Ludvigsen Holding ApS 67 m · Vejle Øst
- JMD INFORMATICS ApS 85 m · Vejle Øst
- Jesper Bendix Holding ApS 85 m · Vejle Øst
- LINDEROTH HOLDING ApS 148 m · Vejle Øst
- JCS Holding ApS 159 m · Vejle Øst
- SIIV Invest ApS 163 m · Vejle Øst
- AMEDAM ApS 175 m · Vejle Øst