Dreamcraft Ventures ApS
ReklamebeskyttetKontaktoplysninger må ikke bruges til markedsføring.
Årets resultat 2025
-608.000
-608.000
DKK
Vil du bekræfte ejerskab og styre, hvad siden viser?
stamdata
| CVR-nummer | 40209808 |
| status | Aktiv |
| virksomhedsform | Anpartsselskab |
| stiftet | 2019-01-23 |
| kapital | DKK 50.000 |
| telefon | 31184451 |
| hello@dreamcraft.vc | |
| sidst opdateret | 2026-09-07 |
Beliggenhed
| adresse | Sankt Annæ Plads 28, 1250 København K |
| by | 1250 København K |
| kommune | København Kommune |
Branche
| hovedbranche | Formueforvaltning (663000) |
Revisor
| revisor | EY Godkendt Revisionspartnerselskab |
Ansatte (CVR)
2026-07
5 ansatte
·
4 årsværk
−5 ansatte (−50 %) siden juli 2025
| måned | ansatte | årsværk |
|---|---|---|
| 2026-07 | 5 | 4 |
| 2026-06 | 7 | 6 |
| 2026-05 | 7 | 6 |
| 2026-04 | 8 | 7 |
| 2026-03 | 8 | 7 |
| 2026-02 | 9 | 8 |
| 2026-01 | 7 | 7 |
| 2025-12 | 8 | 8 |
| 2025-11 | 8 | 7 |
| 2025-10 | 8 | 7 |
| 2025-09 | 9 | 8 |
| 2025-08 | 10 | 9 |
| 2025-07 | 10 | 9 |
| 2025-06 | 10 | 10 |
| 2025-05 | 11 | 10 |
| 2025-04 | 12 | 11 |
| 2025-03 | 12 | 11 |
| 2025-02 | 12 | 11 |
| 2025-01 | 12 | 11 |
| 2024-12 | 12 | 11 |
| 2024-11 | 12 | 11 |
| 2024-10 | 12 | 11 |
| 2024-09 | 12 | 11 |
| 2024-08 | 13 | 11 |
aktører og ejere
Ejere
| Better Holding 2012 A/S · CVR 34721211 | Legal ejer | 66,67–89,99 % | Fra: 21.03.2025 |
| Mariussen Holding ApS · CVR 38304860 | Legal ejer | 25–33,32 % | Fra: 23.01.2019 |
Direktion
| Daniel Nyvang-Székely Mariussen | Direktør | Fra: 23.01.2019 |
Bestyrelse
| Daniel Nyvang-Székely Mariussen | Bestyrelsesmedlem | Fra: 20.09.2019 | |
| Jesper Søgaard | Bestyrelsesmedlem | Fra: 20.09.2019 | |
| Christian Kirk Rasmussen | Bestyrelsesmedlem | Fra: 20.09.2019 |
Stiftere
| Better Holding 2012 A/S · CVR 34721211 | Stifter | Fra: 23.01.2019 | |
| Mariussen Holding ApS · CVR 38304860 | Stifter | Fra: 23.01.2019 |
ejerskaber
Ejer af
| virksomhed | ejerandel | fra | resultat | egenkapital |
|---|---|---|---|---|
|
Dreamcraft Fund II K/S
CVR 46846737
|
100 % | 07.10.2026 | — | — |
|
Dreamcraft GP I ApS
CVR 43009389
|
100 % | 20.01.2022 | — | — |
|
Dreamcraft GP II ApS
CVR 46832523
|
100 % | 05.10.2026 | — | — |
|
Dreamcraft GP SPV I ApS
CVR 42681520
|
100 % | 13.09.2021 | — | — |
|
Dreamcraft Heritage GP ApS
CVR 40485473
|
100 % | 02.05.2019 | — | — |
Ejer af
| virksomhed | ejerandel | periode |
|---|---|---|
|
Dreamcraft Carry I K/S
CVR 43009699
|
10–14,99 % | 26.01.2022 – 28.08.2026 |
|
Dreamcraft Feeder I K/S
CVR 42879150
|
100 % | 03.12.2021 – 09.02.2022 |
|
Dreamcraft Fund I K/S
CVR 42626716
|
100 % | 20.08.2021 – 09.02.2022 |
Stifter af
| virksomhed | ejerandel | fra | resultat | egenkapital |
|---|---|---|---|---|
|
Dreamcraft GP I ApS
CVR 43009389
|
20.01.2022 | — | — | |
|
Dreamcraft GP II ApS
CVR 46832523
|
05.10.2026 | — | — | |
|
Dreamcraft GP SPV I ApS
CVR 42681520
|
13.09.2021 | — | — | |
|
Dreamcraft Heritage GP ApS
CVR 40485473
|
02.05.2019 | — | — |
regnskabstal (DKK)
| nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsætning | — | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 9.880.000 | 11.456.000 | 10.859.000 | 5.396.000 | 2.346.000 | 3.145.000 |
| Driftsresultat | -593.000 | 85.000 | -680.000 | -4.371.000 | -2.007.000 | -106.000 |
| Resultat før skat | -813.000 | -228.000 | -785.000 | — | -2.026.000 | -111.000 |
| Årets resultat | -608.000 | -420.000 | 198.000 | -4.443.000 | -2.026.000 | -111.000 |
| Egenkapital | -7.089.000 | -6.481.000 | -6.062.000 | -6.259.000 | -1.817.000 | 209.000 |
| Aktiver i alt (balance) | 2.827.000 | 5.518.000 | 4.393.000 | 1.071.000 | 1.671.000 | 1.117.000 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Gæld i alt | 9.916.000 | 11.999.000 | 10.455.000 | 7.330.000 | 3.488.000 | 908.000 |
| Likvide beholdninger | 218.000 | 1.492.000 | 1.814.000 | 416.000 | 536.000 | 534.000 |
| Antal ansatte (årsrapport) | 8 | 11 | 13 | 10 | 5 | 4 |
| Lønomkostning pr. ansat | 1.309.125 | 1.033.727 | 887.615 | 976.700 | 870.600 | — |
| Soliditetsgrad | -250,8 % | -117,4 % | -138,0 % | -584,4 % | -108,7 % | 18,7 % |
| Årsrapport |
vis
info |
vis
info |
vis
info |
vis
info |
vis
info |
vis
info |
Alle årsrapporter (7)
| periode | offentliggjort | revisor | |
|---|---|---|---|
| 01/01 2025 – 31/12 2025 | EY Godkendt Revisionspartnerselskab | vis rapport | |
| 01/01 2024 – 31/12 2024 | EY Godkendt Revisionspartnerselskab | vis rapport | |
| 01/01 2023 – 31/12 2023 | EY Godkendt Revisionspartnerselskab | vis rapport | |
| 01/01 2022 – 31/12 2022 | EY Godkendt Revisionspartnerselskab | vis rapport | |
| 01/01 2021 – 31/12 2021 | EY | vis rapport | |
| 01/01 2020 – 31/12 2020 | EY | vis rapport | |
| 23/01 2019 – 31/12 2019 | ERNST & YOUNG | vis rapport |
p-enheder (1)
-
Dreamcraft Ventures ApS Aktiv P-nr. 1024350041
- branche
- Formueforvaltning (663000)
- startet
- 23.01.2019
- ansatte
- 5 pr. juli 2026 · 4 årsværk
| domæne | dreamcraft.vc |