← tilbage
Gem favorit

FØNIKS A/S

ReklamebeskyttetKontaktoplysninger må ikke bruges til markedsføring.

CVR 21501948 Aktiv A/S 3550 Slangerup
Årets resultat 2025 596.023 596.023 DKK

Vil du bekræfte ejerskab og styre, hvad siden viser?

CVR-nummer21501948
status Aktiv
virksomhedsformAktieselskab
stiftet1999-01-01
kapitalDKK 666.657
telefon51580992
e-mailfoniks@foniks.dk
hjemmesidefoniks.dk
sidst opdateret2026-05-08
Beliggenhed
adresse Industrivej 22, 3550 Slangerup
by3550 Slangerup
kommuneFrederikssund Kommune
Branche
hovedbranche Sø- og kysttransport af gods (502000)
Ansatte (CVR)
2026-07 10 ansatte · 7 årsværk
+5 ansatte (+100 %) siden juli 2025
månedansatteårsværk
2026-07 10 7
2026-06 12 7
2026-05 11 6
2026-04 8 4
2026-03 8 3
2026-02 5 4
2026-01 8 4
2025-12 9 4
2025-11 6 3
2025-10 6 3
2025-09 9 3
2025-08 9 4
2025-07 5 3
2025-06 9 6
2025-05 10 6
2025-04 10 6
2025-03 12 8
2025-02 11 6
2025-01 10 7
2024-12 11 7
2024-11 11 8
2024-10 13 8
2024-09 16 11
2024-08 15 10
Ejere
Finn Skovbo Pedersen Legal ejer 20–24,99 % Fra: 08.03.2019
PD HOLDING 2012 ApS · CVR 34722994 Legal ejer 33,33–49,99 % Fra: 08.03.2019
SHEPHERDS OAK ApS · CVR 36544422 Legal ejer 33,33–49,99 % Fra: 08.03.2019
Direktion
Peter Djørup Direktør Fra: 12.09.2018
Bestyrelse
Jesper Charles Djørup Bestyrelsesmedlem Fra: 08.03.2019
Finn Skovbo Pedersen Formand Fra: 08.03.2019
Peter Djørup Bestyrelsesmedlem Fra: 03.07.2003
Stiftere
PREBEN BANG HENRIKSEN. AALBORG ApS · CVR 12602200 Stifter Fra: 01.01.1999
Ejer af
virksomhed ejerandel fra resultat egenkapital
Bregnerød Kro & Hotel ApS
CVR 36920858
90–99,99 % *
Ejerudvikling
90–99,99 %: fra 30.12.2024
100 %: 09.12.2024 – 29.12.2024
30.12.2024 — —
Fortius Fitness Tyskland ApS
CVR 39415984
100 % 01.01.2023 — —
Føniks Ejendomsudvikling ApS
CVR 37908444
100 % 09.12.2024 — —
I.H.M ApS
CVR 37910740
100 % 09.12.2024 — —
re:mingo ApS
CVR 42600598
100 % 13.08.2021 — —
Stifter af
virksomhed ejerandel fra resultat egenkapital
re:mingo ApS
CVR 42600598
13.08.2021 — —
nøgletal 2025 2024 2023 2022 2021 2020
Nettoomsætning ——————
Bruttoresultat 3.906.5816.737.7965.075.7056.563.0084.850.7637.570.232
Driftsresultat 463.0677.607.380-649.903619.560-459.2291.101.275
Resultat før skat 299.6586.005.817-1.484.040275.970-722.115985.314
Årets resultat 596.0234.784.121-896.963426.808-222.9761.022.497
Egenkapital 25.893.89125.297.86720.513.74621.795.71021.368.90020.578.064
Aktiver i alt (balance) 43.562.45547.352.56044.452.44947.350.53846.607.52641.259.127
Selskabskapital 666.657666.657666.657666.657666.657628.952
Gæld i alt 17.668.56422.054.69323.938.70325.554.82825.238.62620.681.063
Likvide beholdninger 2.576.6809777.2872.7002.8586.441
Antal ansatte (årsrapport) 61314151416
Lønomkostning pr. ansat 507.885444.243373.029379.057387.232383.955
Soliditetsgrad 59,4 %53,4 %46,2 %46,0 %45,8 %49,9 %
Årsrapport vis
info
Offentliggjort: 2026-07-01
Revisor: LPOG ApS
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2025-04-14
Revisor: LPOG ApS
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2024-06-27
Revisor: LPOG ApS
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2023-06-26
Revisor: LPOG ApS
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2022-05-31
Revisor: LPOG ApS
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2021-04-29
Revisor: LPOG ApS
XBRL (rådata)
Alle årsrapporter (7)
periodeoffentliggjortrevisor
01/01 2025 – 31/12 2025 LPOG ApS vis rapport
01/01 2024 – 31/12 2024 LPOG ApS vis rapport
01/01 2023 – 31/12 2023 LPOG ApS vis rapport
01/01 2022 – 31/12 2022 LPOG ApS vis rapport
01/01 2021 – 31/12 2021 LPOG ApS vis rapport
01/01 2020 – 31/12 2020 LPOG ApS vis rapport
01/01 2019 – 31/12 2019 LPOG ApS vis rapport