← tilbage
Gem favorit

GLOBAL GRAVITY ApS

CVR 33950705 Aktiv APS 6715 Esbjerg N
Årets resultat 2026 29.951.000 30 mio DKK
CVR-nummer33950705
status Aktiv
virksomhedsformAnpartsselskab
stiftet2011-09-23
kapitalDKK 200.000
sidst opdateret2026-02-16
Beliggenhed
adresse Lillebæltsvej 37, 6715 Esbjerg N
by6715 Esbjerg N
kommuneEsbjerg Kommune
Branche
hovedbranche Fremstilling af løfte- og håndteringsudstyr (282200)
Ansatte (CVR)
2026-08 15 ansatte · 13 årsværk
+5 ansatte (+50 %) siden august 2025
månedansatteårsværk
2026-08 15 13
2026-07 15 13
2026-06 16 14
2026-05 16 16
2026-04 16 15
2026-03 16 15
2026-02 16 15
2026-01 14 12
2025-12 13 11
2025-11 12 10
2025-10 10 10
2025-09 9 9
2025-08 10 10
2025-07 11 9
2025-06 10 9
2025-05 10 10
2025-04 10 10
2025-03 10 10
2025-02 10 9
2025-01 10 10
2024-12 9 9
2024-11 9 9
2024-10 9 8
2024-09 6 6
Ejere
KENSO GROUP ApS · CVR 34803528 Legal ejer 100 % Fra: 06.12.2012
Direktion
Tom Rasmussen Direktør Fra: 01.01.2025
Bestyrelse
Kenneth Sandal Hagelskjær Bestyrelsesmedlem Fra: 31.10.2025
Lars Dige Knudsen Formand Fra: 31.10.2025
Jacob Johansen Gehlert Bestyrelsesmedlem Fra: 01.01.2025
Stiftere
K. HAGELSKJÆR HOLDING ApS · CVR 33387962 Stifter Fra: 23.09.2011
S. HVORSLEV HOLDING ApS · CVR 33649932 Stifter Fra: 23.09.2011
SYDDANSK INNOVATION ApS · CVR 20858206 Stifter Fra: 23.09.2011
Styrelsen for Forskning og Uddannelse · CVR 19918440 Stifter Fra: 23.09.2011
nøgletal 2026 2025 2024 2023 2022 2021
Nettoomsætning ——————
Bruttoresultat 60.513.00045.647.38628.249.95030.226.50826.454.58222.013.028
Driftsresultat 35.231.00018.463.3423.883.4669.491.9117.040.3615.159.179
Resultat før skat 37.449.00017.743.6813.304.4969.090.7026.915.0974.709.561
Årets resultat 29.951.00013.994.9182.574.1837.383.6915.385.2413.669.527
Egenkapital 54.308.00034.373.82320.378.90523.804.72216.421.03111.035.789
Aktiver i alt (balance) 69.401.00060.764.94840.648.30343.220.32636.499.12142.862.206
Selskabskapital 200.000200.000200.000200.000200.000200.000
Gæld i alt 13.504.00024.996.31518.565.66017.582.53517.965.56230.041.227
Likvide beholdninger 5.590.000170.930786.511690.1711.9312.324
Antal ansatte (årsrapport) 20218667
Lønomkostning pr. ansat 797.850794.7781.853.7251.937.9841.667.5561.409.900
Soliditetsgrad 78,2 %56,6 %50,1 %55,1 %45,0 %25,8 %
Årsrapport vis
info
Offentliggjort: 2026-10-30
Revisor: BDO Statsautoriseret Revisionspartnerselskab
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2025-10-13
Revisor: BDO Statsautoriseret Revisionspartnerselskab
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2024-10-24
Revisor: BDO Statsautoriseret revisionsaktieselskab
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2023-11-01
Revisor: BDO Statsautoriseret revisionsaktieselskab
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2022-10-05
Revisor: BDO Statsautoriseret revisionsaktieselskab
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2021-09-02
Revisor: BDO Statsautoriseret revisionsaktieselskab
XBRL (rådata)
Alle årsrapporter (7)
periodeoffentliggjortrevisor
01/06 2025 – 31/05 2026 BDO Statsautoriseret Revisionspartnerselskab vis rapport
01/06 2024 – 31/05 2025 BDO Statsautoriseret Revisionspartnerselskab vis rapport
01/06 2023 – 31/05 2024 BDO Statsautoriseret revisionsaktieselskab vis rapport
01/06 2022 – 31/05 2023 BDO Statsautoriseret revisionsaktieselskab vis rapport
01/06 2021 – 31/05 2022 BDO Statsautoriseret revisionsaktieselskab vis rapport
01/06 2020 – 31/05 2021 BDO Statsautoriseret revisionsaktieselskab vis rapport
01/06 2019 – 31/05 2020 BDO Statsautoriseret revisionsaktieselskab vis rapport

Ejer du virksomheden? Bekræft ejerskab for at styre, hvad siden viser.