← tilbage
Gem favorit

Sparta Logistics A/S

CVR 36997303 Aktiv A/S 8362 Hørning
Årets resultat 2025 12.731.862 12,7 mio DKK
CVR-nummer36997303
status Aktiv
virksomhedsformAktieselskab
stiftet2015-08-20
kapitalDKK 500.000
sidst opdateret2026-02-16
Beliggenhed
adresse Inge Lehmanns Vej 7, 8362 Hørning
by8362 Hørning
kommuneSkanderborg Kommune
Ansatte (CVR)
2026-08 36 ansatte · 33 årsværk
−6 ansatte (−14 %) siden august 2025
månedansatteårsværk
2026-08 36 33
2026-07 35 34
2026-06 35 36
2026-05 36 40
2026-04 39 39
2026-03 37 35
2026-02 35 35
2026-01 39 35
2025-12 37 36
2025-11 38 37
2025-10 39 35
2025-09 42 37
2025-08 42 37
2025-07 39 33
2025-06 38 36
2025-05 34 34
2025-04 36 33
2025-03 36 30
2025-02 33 30
2025-01 33 29
2024-12 35 29
2024-11 31 27
2024-10 35 25
2024-09 32 28
Ejere
Sparta Holding ApS · CVR 42902179 Legal ejer 100 % Fra: 13.12.2021
Direktion
Nikolaj Nedergaard Kock Direktør Fra: 04.08.2017
Bestyrelse
Nikolaj Nedergaard Kock Bestyrelsesmedlem Fra: 04.08.2017
Ole Andersen Bestyrelsesmedlem Fra: 20.08.2015
Eskil Bielefeldt Formand Fra: 31.05.2023
Claus Midtgaard Hammer Bestyrelsesmedlem Fra: 04.08.2017
Kasper Kjærgård Plagborg Bestyrelsesmedlem Fra: 31.05.2023
Stiftere
MYBA HOLDING ApS · CVR 26021138 Stifter Fra: 20.08.2015
Ejer af
virksomhed ejerandel fra resultat egenkapital
Sparta CPH ApS
CVR 39722488
100 % 11.07.2018 — —
Sparta Express ApS
CVR 42345334
50–66,66 % 29.04.2021 — —
Sparta Syd ApS
CVR 40050868
50–66,66 % 25.11.2018 — —
Sparta UA ApS
CVR 43911937
50–66,66 % 28.02.2023 — —
Stifter af
virksomhed ejerandel fra resultat egenkapital
Sparta CPH ApS
CVR 39722488
11.07.2018 — —
Sparta Express ApS
CVR 42345334
29.04.2021 — —
Sparta Syd ApS
CVR 40050868
25.11.2018 — —
Sparta UA ApS
CVR 43911937
28.02.2023 — —
nøgletal 2025 2024 2023 2022 2021 2020
Nettoomsætning ——————
Bruttoresultat 33.716.95026.115.60127.159.50326.836.35218.319.79815.041.947
Driftsresultat 10.558.1276.604.3799.097.60511.005.8266.490.4624.919.828
Resultat før skat 15.267.04710.275.6969.933.67915.807.1829.250.5117.170.428
Årets resultat 12.731.8628.748.4948.001.91713.388.5277.803.8046.094.643
Egenkapital 41.661.50037.015.21828.279.47925.898.53816.610.01111.806.207
Aktiver i alt (balance) 84.176.84673.050.96767.239.60759.327.35935.523.25928.343.236
Selskabskapital 500.000500.000500.000500.000500.000500.000
Gæld i alt 42.400.27735.927.40638.810.84633.356.09018.725.01116.536.417
Likvide beholdninger 796.8731.504.732283.3115.877.4954.360.5255.182.188
Antal ansatte (årsrapport) 342725231713
Lønomkostning pr. ansat 541.346547.489527.442527.627504.780540.385
Soliditetsgrad 49,5 %50,7 %42,1 %43,6 %46,8 %41,6 %
Årsrapport vis
info
Offentliggjort: 2026-05-26
Revisor: BDO Statsautoriseret Revisionspartnerselskab
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2025-05-30
Revisor: BDO Statsautoriseret revisionsaktieselskab
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2024-06-10
Revisor: PricewaterhouseCoopers Statsautoriseret Revisionspartnerselskab
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2023-06-06
Revisor: PricewaterhouseCoopers Statsautoriseret Revisionspartnerselskab
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2022-05-25
Revisor: PricewaterhouseCoopers Statsautoriseret Revisionspartnerselskab
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2021-05-26
Revisor: PricewaterhouseCoopers Statsautoriseret Revisionspartnerselskab
XBRL (rådata)
Alle årsrapporter (7)
periodeoffentliggjortrevisor
01/01 2025 – 31/12 2025 BDO Statsautoriseret Revisionspartnerselskab vis rapport
01/01 2024 – 31/12 2024 BDO Statsautoriseret revisionsaktieselskab vis rapport
01/01 2023 – 31/12 2023 PricewaterhouseCoopers Statsautoriseret Revisionspartnerselskab vis rapport
01/01 2022 – 31/12 2022 PricewaterhouseCoopers Statsautoriseret Revisionspartnerselskab vis rapport
01/01 2021 – 31/12 2021 PricewaterhouseCoopers Statsautoriseret Revisionspartnerselskab vis rapport
01/01 2020 – 31/12 2020 PricewaterhouseCoopers Statsautoriseret Revisionspartnerselskab vis rapport
01/01 2019 – 31/12 2019 PricewaterhouseCoopers Statsautoriseret Revisionspartnerselskab vis rapport

Ejer du virksomheden? Bekræft ejerskab for at styre, hvad siden viser.