← tilbage

UNIKA DANMARK A/S

CVR 78098511 Aktiv A/S 8643 Ans By
Årets resultat 2026 3.507.000 3,5 mio DKK

Vil du bekræfte ejerskab og styre, hvad siden viser?

CVR-nummer78098511
status Aktiv
virksomhedsformAktieselskab
stiftet1985-07-04
kapitalDKK 500.000
telefon86658744
e-mailunika@unika.dk
sidst opdateret2026-07-03
Beliggenhed
adresse Lyngbakkevej 6, 8643 Ans By
by8643 Ans By
kommuneSilkeborg Kommune
Branche
hovedbranche Fremstilling af andre plastprodukter (222600)
Ansatte (CVR)
2026-07 93 ansatte · 65 årsværk
+4 ansatte (+4 %) siden juli 2025
månedansatteårsværk
2026-07 93 65
2026-06 94 81
2026-05 93 81
2026-03 92 77
2026-02 91 85
2026-01 90 63
2025-12 93 79
2025-11 91 84
2025-10 93 72
2025-09 93 81
2025-08 96 69
2025-07 89 65
2025-06 92 80
2025-05 92 77
2025-04 93 80
2025-03 93 77
2025-02 92 86
2025-01 93 63
2024-12 96 86
2024-11 99 86
2024-10 98 81
2024-09 99 90
2024-08 99 71
2024-07 99 72
Ejere
S.J. HOLDING ANS ApS · CVR 29305803 Legal ejer 50–66,66 % Fra: 22.02.2006
B.J. Fælles Holding ApS · CVR 29305781 Legal ejer 50–66,66 % Fra: 21.02.2006
Direktion
Axel Christian Thøgersen Direktør Fra: 01.01.2024
Bestyrelse
Steen Johansen Bestyrelsesmedlem Fra: 20.01.2017
Bo Johansen Bestyrelsesmedlem Fra: 04.07.1985
Lars Dige Knudsen Formand Fra: 31.08.2020
Jesper Emil Jensen Bestyrelsesmedlem Fra: 30.06.2021
nøgletal 2026 2025 2024 2023 2022 2021
Nettoomsætning ——————
Bruttoresultat 61.813.00056.020.00052.855.00061.361.00054.120.42138.739.714
Driftsresultat 6.494.000-774.000-2.785.0004.474.0001.103.5851.284.110
Resultat før skat 4.501.000-3.257.000-4.865.0002.609.000139.9501.041.552
Årets resultat 3.507.000-2.526.000-3.785.0002.080.000128.105805.181
Egenkapital 30.031.00026.524.00029.050.00033.835.00031.755.46031.627.355
Aktiver i alt (balance) 87.378.00090.328.00094.885.00096.720.00099.805.02673.216.374
Selskabskapital 500.000500.000500.000500.000500.000500.000
Gæld i alt 54.853.00062.304.00063.604.00058.823.00064.600.74937.954.685
Likvide beholdninger 88.00080.00087.000128.000441.87985.133
Antal ansatte (årsrapport) 77879110110178
Lønomkostning pr. ansat 618.299558.149527.264471.703440.319380.442
Soliditetsgrad 34,4 %29,4 %30,6 %35,0 %31,8 %43,2 %
Årsrapport vis
info
Offentliggjort: 2026-09-09
Revisor: Beierholm
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2025-08-26
Revisor: Beierholm
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2024-09-09
Revisor: Beierholm
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2023-08-26
Revisor: Beierholm
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2022-07-14
Revisor: PricewaterhouseCoopers Statsautoriseret Revisionspartnerselskab
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2021-07-08
Revisor: PricewaterhouseCoopers Statsautoriseret Revisionspartnerselskab
XBRL (rådata)
Alle årsrapporter (7)
periodeoffentliggjortrevisor
01/05 2025 – 30/04 2026 Beierholm vis rapport
01/05 2024 – 30/04 2025 Beierholm vis rapport
01/05 2023 – 30/04 2024 Beierholm vis rapport
01/05 2022 – 30/04 2023 Beierholm vis rapport
01/05 2021 – 30/04 2022 PricewaterhouseCoopers Statsautoriseret Revisionspartnerselskab vis rapport
01/05 2020 – 30/04 2021 PricewaterhouseCoopers Statsautoriseret Revisionspartnerselskab vis rapport
01/05 2019 – 30/04 2020 PricewaterhouseCoopers Statsautoriseret Revisionspartnerselskab vis rapport