← tilbage
Gem favorit

WINDSPACE A/S

CVR 29915180 Aktiv A/S 2800 Kongens Lyngby
Årets resultat 2025 4.967.485 5 mio DKK
CVR-nummer29915180
status Aktiv
virksomhedsformAktieselskab
stiftet2006-09-14
kapitalDKK 703.238
telefon70278700
e-mailfe@windspace.dk
sidst opdateret2026-07-02
Beliggenhed
adresse Nørgaardsvej 1, 2800 Kongens Lyngby
by2800 Kongens Lyngby
kommuneLyngby-Taarbæk Kommune
Ansatte (CVR)
2026-08 8 ansatte · 6 årsværk
−1 ansat (−11 %) siden august 2025
månedansatteårsværk
2026-08 8 6
2026-07 9 8
2026-06 9 7
2026-05 9 7
2026-04 8 7
2026-03 9 7
2026-02 10 7
2026-01 9 7
2025-12 10 7
2025-11 9 7
2025-10 9 7
2025-09 10 9
2025-08 9 8
2025-07 10 8
2025-06 10 8
2025-05 9 8
2025-04 9 7
2025-03 11 7
2025-02 9 7
2025-01 11 7
2024-12 11 7
2024-11 10 7
2024-10 10 8
2024-09 11 8
Ejere
Windspace Group ApS · CVR 42708003 Legal ejer 66,67–89,99 % Fra: 07.07.2022
Triodos Impact Strategies II N.V. Legal ejer 20–24,99 % Fra: 07.07.2022
Direktion
Flemming Christen Thorning Engelstoft Direktør Fra: 14.09.2006
Jens Elton Andersen Direktør Fra: 19.02.2016
Rune Blæsbjerg Direktør Fra: 14.09.2006
Bestyrelse
Iben Mai Winsløw Bestyrelsesmedlem Fra: 22.10.2014
Søren Eriksen Formand Fra: 22.10.2014
Rune Blæsbjerg Bestyrelsesmedlem Fra: 22.10.2014
Stiftere
Flemming Christen Thorning Engelstoft Stifter Fra: 14.09.2006
Ejer af
virksomhed ejerandel fra resultat egenkapital
Windspace DK1 ApS
CVR 44380234
100 % 16.10.2023 — —
Windspace DK2 ApS
CVR 44390523
100 % 23.10.2023 — —
WS Croatia ApS
CVR 43497758
50–66,66 % *
Ejerudvikling
50–66,66 %: fra 20.05.2025
66,67–89,99 %: 07.09.2022 – 19.05.2025
20.05.2025 — —
WS PIA ApS
CVR 37800554
50–66,66 % *
Ejerudvikling
50–66,66 %: fra 05.12.2025
100 %: 30.12.2020 – 04.12.2025
100 %: 15.06.2016 – 19.10.2016
05.12.2025 — —
WS POLEN VIND ApS
CVR 33034008
90–99,99 % *
Ejerudvikling
90–99,99 %: fra 15.05.2020
10–14,99 %: 28.12.2010 – 14.05.2020
15.05.2020 — —
Stifter af
virksomhed ejerandel fra resultat egenkapital
Adriatic Partners ApS
CVR 44390558
23.10.2023 — —
Komplementarselsk. WS RAD ApS
CVR 37398640
26.01.2016 — —
Windspace DK1 ApS
CVR 44380234
16.10.2023 — —
Windspace DK2 ApS
CVR 44390523
23.10.2023 — —
WS Croatia ApS
CVR 43497758
07.09.2022 — —
WS GABIN A/S
CVR 34734232
01.11.2012 — —
WS PIA ApS
CVR 37800554
15.06.2016 — —
WS VI A/S
CVR 36728981
27.04.2015 — —
WS VII ApS
CVR 36733527
05.05.2015 — —
nøgletal 2025 2024 2023 2022 2021 2020
Nettoomsætning ——————
Bruttoresultat -1.070.215-389.3842.350.9722.546.1962.622.6241.271.157
Driftsresultat -9.521.019-8.757.578-9.078.858-5.248.173-2.860.171-3.871.081
Resultat før skat —7.800.517-2.195.519-5.394.522-5.785.6937.457.291
Årets resultat 4.967.4857.800.517-2.195.646-5.834.522-6.403.1807.594.769
Egenkapital 65.477.90660.510.42152.709.90454.905.55027.188.29233.591.472
Aktiver i alt (balance) 93.291.73590.051.49475.545.69077.660.64457.719.93358.541.580
Selskabskapital 703.238703.238703.238703.238555.558555.558
Gæld i alt 27.813.82929.541.07322.835.78622.755.09430.531.64124.950.108
Likvide beholdninger 843.4171.172.4311.407.10027.343.376501.1481.297.377
Antal ansatte (årsrapport) 5812977
Lønomkostning pr. ansat 1.498.0841.046.024952.486866.041751.763727.973
Soliditetsgrad 70,2 %67,2 %69,8 %70,7 %47,1 %57,4 %
Årsrapport vis
info
Offentliggjort: 2026-07-23
Revisor: Baker Tilly Denmark
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2025-07-01
Revisor: Baker Tilly Denmark
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2024-05-24
Revisor: Baker Tilly Denmark
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2023-07-07
Revisor: Baker Tilly Denmark
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2022-06-30
Revisor: Baker Tilly Denmark
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2021-06-22
Revisor: Baker Tilly Denmark
XBRL (rådata)
Alle årsrapporter (7)
periodeoffentliggjortrevisor
01/01 2025 – 31/12 2025 Baker Tilly Denmark vis rapport
01/01 2024 – 31/12 2024 Baker Tilly Denmark vis rapport
01/01 2023 – 31/12 2023 Baker Tilly Denmark vis rapport
01/01 2022 – 31/12 2022 Baker Tilly Denmark vis rapport
01/01 2021 – 31/12 2021 Baker Tilly Denmark vis rapport
01/01 2020 – 31/12 2020 Baker Tilly Denmark vis rapport
01/01 2019 – 31/12 2019 Baker Tilly Denmark vis rapport

Ejer du virksomheden? Bekræft ejerskab for at styre, hvad siden viser.