← tilbage
Gem favorit

ZENTROPA ADMINISTRATION ApS

ReklamebeskyttetKontaktoplysninger må ikke bruges til markedsføring.

CVR 21515647 Aktiv APS 2650 Hvidovre
Årets resultat 2025 -9.368.000 -9,4 mio DKK
CVR-nummer21515647
status Aktiv
virksomhedsformAnpartsselskab
stiftet1999-02-04
kapitalDKK 126.000
telefon36868788
e-mailreceptionen@filmbyen.dk
hjemmesidewww.zentropa.dk
sidst opdateret2026-06-30
Beliggenhed
adresse Filmbyen 22, 2650 Hvidovre
by2650 Hvidovre
kommuneHvidovre Kommune
Branche
hovedbranche Produktion af film, videoer og TV-programmer (591100)
Ansatte (CVR)
2026-08 59 ansatte · 54 årsværk
+6 ansatte (+11 %) siden august 2025
månedansatteårsværk
2026-08 59 54
2026-07 57 52
2026-06 56 51
2026-05 54 51
2026-04 56 51
2026-03 54 49
2026-02 55 50
2026-01 53 49
2025-12 57 49
2025-11 52 49
2025-10 52 47
2025-09 51 46
2025-08 53 47
2025-07 50 44
2025-06 51 47
2025-05 57 50
2025-04 60 54
2025-03 60 55
2025-02 56 52
2025-01 58 53
2024-12 64 56
2024-11 61 57
2024-10 62 56
2024-09 61 56
Ejere
ZENTROPA FOLKET ApS · CVR 21684635 Legal ejer 100 % Fra: 03.03.2003
Direktion
Anders Serup Kjærhauge Direktør Fra: 08.04.2016
Stiftere
BJHD ADMINISTRATION. ADVOKATAKTIESELSKAB · CVR 20894539 Stifter Fra: 04.02.1999
nøgletal 2025 2024 2023 2022 2021 2020
Nettoomsætning ——————
Bruttoresultat 19.248.00019.063.00027.359.00040.545.00028.578.00015.648.000
Driftsresultat -10.165.000-11.101.000-3.930.0007.077.000959.000-9.189.000
Resultat før skat -12.092.000-12.693.000-3.509.0009.241.000857.000-8.850.000
Årets resultat -9.368.000-10.234.000-2.902.0007.088.0002.915.000-3.465.000
Egenkapital -15.347.000-5.979.0004.255.00014.157.0007.069.0004.154.000
Aktiver i alt (balance) 59.825.00073.450.00082.834.000124.444.00056.441.00062.793.000
Selskabskapital 126.000126.000126.000126.000126.000126.000
Gæld i alt 75.172.00079.429.00078.579.000110.287.00049.372.00058.639.000
Likvide beholdninger 4.963.000779.0001.918.0004.943.00012.808.0002.954.000
Antal ansatte (årsrapport) 495656565248
Lønomkostning pr. ansat 555.000499.232525.518569.804506.558489.417
Soliditetsgrad -25,6 %-8,1 %5,1 %11,4 %12,5 %6,6 %
Årsrapport vis
info
Offentliggjort: 2026-06-25
Revisor: EY Godkendt Revisionspartnerselskab
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2025-05-05
Revisor: EY Godkendt Revisionspartnerselskab
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2024-05-06
Revisor: EY Godkendt Revisionspartnerselskab
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2023-05-08
Revisor: EY Godkendt Revisionspartnerselskab
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2022-05-18
Revisor: EY Godkendt Revisionspartnerselskab
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2021-06-08
Revisor: EY Godkendt Revisionspartnerselskab
XBRL (rådata)
Alle årsrapporter (7)
periodeoffentliggjortrevisor
01/01 2025 – 31/12 2025 EY Godkendt Revisionspartnerselskab vis rapport
01/01 2024 – 31/12 2024 EY Godkendt Revisionspartnerselskab vis rapport
01/01 2023 – 31/12 2023 EY Godkendt Revisionspartnerselskab vis rapport
01/01 2022 – 31/12 2022 EY Godkendt Revisionspartnerselskab vis rapport
01/01 2021 – 31/12 2021 EY Godkendt Revisionspartnerselskab vis rapport
01/01 2020 – 31/12 2020 EY Godkendt Revisionspartnerselskab vis rapport
01/01 2019 – 31/12 2019 Ernst & Young Godkendt Revisionspartnerselskab vis rapport

Ejer du virksomheden? Bekræft ejerskab for at styre, hvad siden viser.