← tilbage
Gem favorit

Malerfirmaet Penta A/S

CVR 33863543 Aktiv A/S 7400 Herning
Årets resultat 2025 7.754.428 7,8 mio DKK
CVR-nummer33863543
status Aktiv
virksomhedsformAktieselskab
stiftet2011-08-01
kapitalDKK 500.000
telefon72440370
e-mailjkn@pentabyg.dk
hjemmesidewww.pentabyg.dk
sidst opdateret2026-03-09
Beliggenhed
adresse Teglvænget 1, 7400 Herning
by7400 Herning
kommuneHerning Kommune
Branche
hovedbranche Opførelse af bygninger (410000)
Ansatte (CVR)
2026-07 61 ansatte · 51 årsværk
+10 ansatte (+20 %) siden juli 2025
månedansatteårsværk
2026-07 61 51
2026-06 61 59
2026-05 63 58
2026-04 65 64
2026-03 63 63
2026-02 64 61
2026-01 65 57
2025-12 70 59
2025-11 64 64
2025-10 64 62
2025-09 63 55
2025-08 51 41
2025-07 51 42
2025-06 55 50
2025-05 52 52
2025-04 54 51
2025-03 52 49
2025-02 53 48
2025-01 54 44
2024-12 55 45
2024-11 51 48
2024-10 51 48
2024-09 52 46
2024-08 45 39
Ejere
BRUNO MØRCH HOLDING ApS · CVR 26359473 Legal ejer 15–19,99 % Fra: 08.03.2026
BRO HOLDING 2011 ApS · CVR 33863357 Legal ejer 15–19,99 % Fra: 08.03.2026
KRÆER HOLDING ApS · CVR 33863500 Legal ejer 15–19,99 % Fra: 08.03.2026
KRONBORG HOLDING 2011 ApS · CVR 33863519 Legal ejer 15–19,99 % Fra: 08.03.2026
Malerfirmaet Penta A/S · CVR 33863543 Legal ejer 5–9,99 % Fra: 02.03.2026
Delon Saada Holding ApS · CVR 42905879 Legal ejer 10–14,99 % Fra: 23.05.2023
Jens Toftgård Holding ApS · CVR 46218531 Legal ejer 10–14,99 % Fra: 08.03.2026
Direktion
Hans-Peter Kronborg Hansen Direktør Fra: 28.08.2024
Jens Kristian Nyborg Direktør Fra: 28.08.2024
Bestyrelse
Bruno Mikael Mørch Bestyrelsesmedlem Fra: 01.08.2011
Hans-Peter Kronborg Hansen Bestyrelsesmedlem Fra: 01.08.2011
John Leon Bro Bestyrelsesmedlem Fra: 01.08.2011
Jens Kristian Nyborg Bestyrelsesmedlem Fra: 01.08.2011
Delon William Saada Bestyrelsesmedlem Fra: 27.02.2024
Jens Toftgård Bestyrelsesmedlem Fra: 27.02.2026
Stiftere
BRUNO MØRCH HOLDING ApS · CVR 26359473 Stifter Fra: 01.08.2011
ET LINDEGAARD HOLDING ApS · CVR 33863322 Stifter Fra: 01.08.2011
BRO HOLDING 2011 ApS · CVR 33863357 Stifter Fra: 01.08.2011
KRÆER HOLDING ApS · CVR 33863500 Stifter Fra: 01.08.2011
KRONBORG HOLDING 2011 ApS · CVR 33863519 Stifter Fra: 01.08.2011
Ejer af
virksomhed ejerandel fra resultat egenkapital
Malerfirmaet Penta A/S
CVR 33863543
5–9,99 % 02.03.2026 — —
nøgletal 2025 2024 2023 2022 2021 2020
Nettoomsætning ——————
Bruttoresultat 40.333.05738.618.58338.532.17331.747.57632.925.37532.436.358
Driftsresultat 9.905.50112.319.55911.526.9687.965.03511.327.48210.585.098
Resultat før skat 9.965.20012.498.64411.611.8137.984.02511.310.77110.585.508
Årets resultat 7.754.4289.709.9059.046.8806.218.3718.800.0658.270.295
Egenkapital 18.932.72620.778.29820.068.39317.021.51319.303.14218.503.077
Aktiver i alt (balance) 32.386.54934.125.67133.427.91334.670.88534.299.98730.958.440
Selskabskapital 500.000500.000500.000500.000500.000500.000
Gæld i alt 11.326.21411.207.48011.788.74216.131.40213.495.39712.075.827
Likvide beholdninger 5.505.03010.260.0904.343.4202.546.8786.562.7158.322.665
Antal ansatte (årsrapport) 474243353534
Lønomkostning pr. ansat 625.810602.968604.741655.138598.504623.327
Soliditetsgrad 58,5 %60,9 %60,0 %49,1 %56,3 %59,8 %
Årsrapport vis
info
Offentliggjort: 2026-02-27
Revisor: Kreston SR
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2025-03-07
Revisor: Kreston SR
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2024-03-10
Revisor: Kreston SR
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2023-03-30
Revisor: Kreston SR
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2022-03-17
Revisor: Kreston SR
XBRL (rådata)
vis
info
Offentliggjort: 2021-03-24
Revisor: Kreston SR
XBRL (rådata)
Alle årsrapporter (7)
periodeoffentliggjortrevisor
01/01 2025 – 31/12 2025 Kreston SR vis rapport
01/01 2024 – 31/12 2024 Kreston SR vis rapport
01/01 2023 – 31/12 2023 Kreston SR vis rapport
01/01 2022 – 31/12 2022 Kreston SR vis rapport
01/01 2021 – 31/12 2021 Kreston SR vis rapport
01/01 2020 – 31/12 2020 Kreston SR vis rapport
01/01 2019 – 31/12 2019 Partner Revision, statsautoriseret revisionsaktieselskab vis rapport

Ejer du virksomheden? Bekræft ejerskab for at styre, hvad siden viser.